Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Slovensko čaká hrozivý scenár: Podľa Matoviča sa môžeme pokúsiť o zázrak v poslednej chvíli

Zdroj: Topky/Vlado Anjel
01.05.2021 17:40

BRATISLAVA - V blízkej budúcnosti sa Slovensko stane najrýchlejšie starnúcou krajinou Európskej únie (EÚ), čo je z pohľadu verejných financií zásadný problém. Upozornil na to minister financií a líder OĽANO Igor Matovič. Avizoval zároveň prípravu finančného plánu.


Od Nežnej revolúcie klesla podľa jeho slov na Slovensku výrazne pôrodnosť. "Ak porovnáme počet detí, ktorý sa narodil, s pôrodnosťou v roku 1989, nenarodilo sa nám viac ako 600 000 detí, ktoré nám budú veľmi chýbať," skonštatoval na sociálnej sieti Matovič s tým, že počty dôchodcov sa budú zvyšovať, ale medzi pracujúcich bude pribúdať výrazne menej mladých ľudí. 

Slovensko čaká hrozivý scenár:
Zdroj: Getty Images

Z pohľadu verejných financií je to podľa neho zásadný problém, keďže na čím ďalej tým viac dôchodkov bude zarábať čím ďalej tým menej zamestnancov.  "Ak vychádzam z predpokladu, že cesta vyšším zadlžením bude zarúbaná, migrantov nechceme, kradnúť sa nebude a šetriť už nebude kde, tak jediný zdroj na financovanie viac dôchodkov z menej miezd budú vyššie dane a odvody," uviedol minister. Priznal však, že to následne môže zo Slovenska vyhnať ešte viac ľudí. 

peniaze, stôl, dôchodok, splátka

Ako tvrdí, je možnosť pokúsiť sa aj o "zázrak v poslednej chvíli" a urobiť zo Slovenska krajinu, kde sa mladí nebudú báť založiť si rodinu a rodina sa nebude báť prijať ďalšie dieťa. Matovič avizuje, že v tejto veci pripraví finančný  plán. Rezort financií sa plánuje v tomto roku zaoberať daňovo-odvodovou reformou. Premiér Eduard Heger (OĽANO) tento týždeň vyhlásil, že sa daňovo-odvodové zaťaženie zvyšovať nebude. Zvyšovanie daní ale na druhej strane jednoznačne nevylúčil. "Daňová reforma ak príde, tak preto, aby bola prospešná pre občanov," povedal. 

Slová analytikov Matovič nerozdýcha! Porovnali šéfov delegácií, ktorí podpisovali zmluvu k Sputniku

Koaličná strana SaS chce v rámci diskusie o novom programovom vyhlásení vlády presadiť aj znižovanie daní a odvodov. Hovorí napríklad aj o zakomponovaní daňovej brzdy do zákona o rozpočtovej zodpovednosti.


Galéria

peniaze, stôl, dôchodok, splátka

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články