Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Emíliin HOAX o zaočkovaných ľuďoch zdieľali tisícky Slovákov: FOTO Nepravdu vyvrátil lekár

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images, SITA/AP
27.04.2021 19:00

BRATISLAVA – Očkovanie proti covidu-19 sa opäť stalo terčom hoaxu. Facebookový profil Emílie Minarikovej vypustil blud, že zaočkovaní ľudia môžu byť ešte väčší roznášači koronavírusu ako nezaočkovaní. Polícia bojujúca proti dezinformáciám s odvolaním sa na lekára ubezpečila, že vakcíny sú veľmi efektívne nielen ako ochrana pred vznikom ochorenia, ale aj proti samotnej infekcii vírusom SARS-CoV-2.


Čítajte aj: MEGAHOAX šíriaci sa Európou zdieľali aj Slováci: Odborníci upokojujú, ruka nesfialovela kvôli očkovaniu

Polícii neunikol príspevok, ktorý na sociálnej sieti Facebook koloval pod profilom s názvom "Emilia Minarikova". Žena v ňom tvrdí, ľudia zaočkovaní vakcínou proti covidu predstavujú hrozbu, lebo keď sa infikujú novým koronavírusom, nebudú o tom vedieť a infekciu rozšíria ďalej. Príspevok zdieľalo viac ako 4 5000 ľudí.

Emíliin HOAX o zaočkovaných
Zdroj: FB/Hoaxy a podvody - Polícia SR

Reakcia doktora

Lekár Marián Jánoš v reakcii na ženino tvrdenie uviedol, že na základe čerstvých štúdií máme dôvod byť optimistickí. „Vakcíny sa ukazujú byť veľmi efektívne nielen ako ochrana pred vznikom ochorenia, ale aj proti samotnej infekcii vírusom SARS-CoV-2. Dáta naznačujú 70-90 % úspešnosť vakcín v prevencii pred samotnou infekciou. Zaočkovaní majú výrazne nižšiu šancu získať nielen príznakovú, ale aj bezpríznakovú infekciu v porovnaní s nezaočkovanými. Čiže hypotéza, že by prispievali viac k prenosu infekcie nemá oporu v súčasnom vedeckom poznaní,“ objasnil doktor.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo
VIDEO: TASR/Pavol Zachar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články