Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

KORONAVÍRUS Nepríjemná hrozba sa nakoniec naplnila: Potvrdili sedem prípadov juhoafrickej mutácie na Slovensku!

Boris Klempa
Boris Klempa
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
07.03.2021 14:41

BRATISLAVA - Okrem nebezpečnej britskej mutácie, ktorá ohrozuje Európu sa dnes pravdepodobne naplnila iná hrozba. Existuje totiž ešte nákazlivejší mutant koronavírusu, ktorý pochádza z južnej Afriky. Práve prítomnosť niekoľkých vzoriek tejto nebezpečnej verzie vírusu podľa známeho vedca potvrdili už aj u nás!


Aktualizácia 14:50 - potvrdenie ministerstva zdravotníctva

Tieto správy už potvrdil aj rezort Mareka Krajčího. "Môžeme potvrdiť, že na Slovensku sa identifikoval juhoafrický variant koronavírusu, kedy sa tento infekčný variant našiel v siedmich vzorkách. V Bratislave boli identifikovaní traja ľudia. Dvaja muži pricestovali z Ukrajiny, tretia žena sa nakazila na Slovensku. V okrese Stará Ľubovňa vyšla pozitívna vzorka na túto mutáciu vírusu mužovi, ktorý sa vrátil z Nemecka, v okrese Dolný Kubín boli pozitívni muž a žena, ktorí necestovali. Z banskobystrického okresu vyšli pozitívne vzorky 23-ročnej žene, ktorá pricestovala zo Zanzibaru. Všetky protiepidemické a hygienické opatrenia vrátane domácej izolácie boli a sú dodržané," prezradila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Na prípady upozorňoval už v piatok (5. 3.) opozičný politik Richard Raši (Hlas-SD), ministerstvo zdravotníctva vtedy informácie nepotvrdilo.

KORONAVÍRUS Nepríjemná hrozba sa
Zdroj: Topky/Maarty

Variant 501Y.V2 po prvý raz zaznamenali v decembri 2020 v Juhoafrickej republike (JAR). Na základe predbežných štúdií sa aj ten rýchlejšie šíri, takisto sa však zatiaľ nepotvrdilo, že by spôsoboval závažnejší priebeh ochorenia COVID-19. Je nebezpečný v tom, že umožňuje pôvodcovi covidu čiastočne obísť odpoveď imunitného systému napadnutého človeka. Či budú vakcíny účinné voči mutáciám nového koronavírusu, nie je v tejto chvíli úplne jednoznačné.

Vyskytuje sa vo vyše 30 krajinách. Šíri sa aj v rakúskom Tirolsku, prvé prípady zaznamenali aj Česko, Maďarsko a Poľsko.

Práve dnes mal túto informáciu Denníku N potvrdiť renomovaný slovenský vedec a virológ Boris Klempa. Ten sa mimochodom objavil pred istým časom aj u prezidentky Zuzany Čaputovej na tlačovej konferencii. Vzorky mal sekvenovať sám Klempa, pričom o tomto variante panujú obavy, že môže unikať reakcii imunitného systému infikovaného človeka.

Tento variant mali identifikovať v šiestich vzorkách, ktoré prechádzali analýzou virológa.


Galéria

Boris Klempa

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články