Štvrtok25. júl 2024, meniny má Jakub, zajtra Anna, Hana, Aneta

Vývoj slovenskej ekonomiky sa výraznejšie nezhoršil: V 4. štvrťroku klesla o necelé 3 %

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Slovenská ekonomika vo 4. štvrťroku minulého roka svoj prepad výraznejšie nezvýšila. Jej pokles dosiahol medziročne 2,7 %, oproti tretiemu kvartálu vzrástla o 0,2 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý v utorok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

"Druhá vlna pandémie COVID-19 s väčšími negatívnymi zdravotnými dopadmi na obyvateľstvo sa neprejavila výraznejším prepadom v ekonomike SR. Naopak, pozitívne prekvapil výkon viacerých odvetví, ako napríklad automobilového priemyslu aj stavebníctva," zhodnotili štatistici.

Výsledkom tak bol medziročný vývoj hrubého domáceho produktu (HDP) porovnateľný s vývojom v 3. štvrťroku a výrazne lepší ako počas prvej vlny pandémie v 2. štvrťroku vlaňajška. Naďalej k výsledku významnou mierou prispelo kladné saldo zahraničného obchodu, podporené zahraničným dopytom v oblasti automobilových výrobkov, podčiarkol ŠÚ.

Celková zamestnanosť v tomto období dosiahla 2,402 milióna osôb. V porovnaní so 4. štvrťrokom 2019 sa znížila o 2 %, po očistení o sezónne vplyvy o 2,1 %. Oproti 3. štvrťroku naopak vzrástla o 0,2 %. Štatistický úrad zároveň upozornil, že vzhľadom na súčasnú výnimočnú situáciu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu môžu byť údaje revidované vo vyššej miere, ako býva zvykom.

Dôvodom je vyšší podiel odhadov spôsobený obmedzením dostupnosti informácií zo zdrojov údajov. Rýchly odhad na základe ďalších dostupných štatistických a administratívnych údajov spresní, doplní o štruktúry jednotlivých ukazovateľov a zverejní 5. marca.

Viac o téme: EkonomikaPoklesBratislavaSlovenskoŠtatistický úrad
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu