°C

Štvrtok, 4. marec 2021. Meniny má Kazimír, zajtra Fridrich.

Prvý sneh v Bratislave! FOTO Situáciu v okrese komplikuje aj mrznúci dážď: Vodiči, pozor na poľadovicu

Ráno v Bratislave
Ráno v Bratislave
Zdroj: Topky/Ján Zemiar, Topky/Vlado Anjel, Tip čitateľa
03.12.2020 08:44

BRATISLAVA – Predpovede meteorológov sa naplnili! Obyvatelia hlavného mesta za zobudili do bieleho rána. Meteorológovia v okrese Bratislava do zhruba 11:00 očakávajú, že napadne do 5 cm nového snehu, čo môže ovplyvniť dopravu. Situáciu na cestách navyše komplikuje poľadovica.


Fotografie či videá zachytávajúce snehovú nádielku alebo dopravnú situáciu posielajte na tipy@topky.sk

Bratislava sa dočkala prvej nádielky snehu. Takto ju zdokumentovali policajti.

Časť západného Slovenska zasypala prvá nádielka snehu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu 1. stupňa pred snežením pre okres Bratislava, kde "sa očakáva výskyt sneženia do 2 cm a vo vyššie položených častiach mesta do 5 cm nového snehu".

Prvý sneh v Bratislave!
Zdroj: SHMÚ

„Uvedená výška nového snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (dopravu a pohyb osôb). Predpokladaná výška nového snehu je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ varoval SHMÚ. Výstraha trvá do 11:00 h.

S poľadovicou však treba rátať vo viacerých regiónoch. SHMÚ v tomto súvise pripomína, že tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (doprava, pohyb osôb, infraštruktúra - rôzne typy vedenia..).

Prvý sneh v Bratislave!
Zdroj: SHMÚ

„Výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ dodal.

Počas dňa sneženie a dážď, aj mrznúci

„Tlaková níž nad Talianskom už prináša zrážky od juhu aj nad naše územie, najmä nad západ Slovenska. Skupenstvo zrážok je rôzne - sneženie, dážď so snehom, dážď, zmrznutý dážď či mrznúci dážď,“ spresnil SHMÚ s tým, že v priebehu dňa sa tieto fázy môžu rôzne meniť. „Napr. v BA kraji sa ráno zmenil mrznúci dážď na zmrznutý dážď, a potom na sneženie. Najmä pri mrznúcom daždi buďte veľmi opatrní, pretože sa tvorí/bude sa tvoriť ľadovica a šmýkať sa. Ak teda môžete, minimalizujte čas strávený vonku,“ uviedli meteorológovia. Zrážky sa podľa nich postupne rozšíria nad celé západné Slovensko a väčšiu časť stredného. „Na východe sa vyskytnú len ojedinele,“ doložili.

Prvý sneh v Bratislave!
Zdroj: FB/SHMÚ

Vodičov na zľadovatené cesty upozorňuje aj polícia. „Jazdite opatrne!“ vyzvali muži zákona.

V Bratislave sú na viacerých miestach kolóny 

Premávka je podľa Zelenej vlny RTVS spomalená na vjazde do Bratislavy z Mosta pri Bratislave, vodiči sa zdržia asi 20 minút. Rovnaké zdržanie je nahlásené na vjazde do Bratislavy po diaľnici D2 zo Stupavy, tiež na Ulici Svornosti v smere do centra. S asi 15-minútovým zdržaním treba počítať na diaľnici D2 pred Prístavným mostom v smere zo Zlatých Pieskov a na konci Devínskej cesty v smere do Karlovej Vsi. Nehoda je nahlásená na začiatku Lamačskej za Hodonínskou smerom do centra, blokovaný je jeden pruh.

AKTUÁLNE Bratislavskí hasiči v pohotovosti! Zrážka autobusu s osobným autom

Stella centrum upozorňuje vodičov hlavného mesta, aby so spomalenou premávkou rátali vo vyššie položených častiach Bratislavy, ako Kramáre, Koliba, Lamač, Krasňany a Rača. Počítať tam treba aj s poľadovicou.

Na niektorých úsekoch dočasne nepremávajú linky MHD

Mestská časť Karlova Ves cez sociálnu sieť informovala, že trolejbusy na Dlhé diely nejazdia. „Linka 32 sa točí na zastávke Nad lúčkami a vracia sa na Hlavnú stanicu,“ stojí v príspevku.

Dopravný podnik doplnil, že linky 32 a 33 nepremávajú v úseku Riviéra - Kuklovská. A linka 37 obojsmerne vynecháva zastávku TV Markíza. „Linky 83 a 84 nepremávajú obojsmerne medzi zastávkami Mokrohájska a Záluhy,“ uviedol dopravca. Linky 32, 209 a 212 nepremávajú obojsmerne medzi Slovenskou akadémiou vied a Kramármi.

Prvý sneh v Bratislave!
Zdroj: FB/Karlova Ves

Slovenská správa ciest (SSC) dodáva, že momentálne sú všetky sledované úseky diaľnic, rýchlostných komunikácií, horských priechodov a ciest zjazdné. Povrch vozoviek je suchý až mokrý, v hornatejších oblastiach stredného a východného Slovenska miestami pokrytý vrstvou utlačeného snehu. Cestári tiež upozorňujú, že na vlhkých a mokrých cestách sa pri nízkych teplotách môže vytvárať námraza až poľadovica.

Štvrtkové ráno v hlavnom meste

Prvý sneh v Bratislave!
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Prvý sneh v Bratislave!
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Prvý sneh v Bratislave!
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Prvý sneh v Bratislave!
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Dlhé diely v Karlovke
Prvý sneh v Bratislave!
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Metodova ulica v mestskej časti Ružinov
Prvý sneh v Bratislave!
Zdroj: Tip čitateľa

Ružinov
Prvý sneh v Bratislave!
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Prvý sneh v Bratislave!
Zdroj: Topky/Ján Zemiar


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo
ZDROJ: TASR
VIDEO: FB/Polícia SR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články