°C

Štvrtok, 28. január 2021. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Korčok a Remišová odsúdili násilie na ženách: Toto nemá v slovenskej spoločnosti miesto

Minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
25.11.2020 11:27

BRATISLAVA - Násilie na ženách nemá v slovenskej spoločnosti miesto. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) to uviedol pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách, ktorým sa začína kampaň Organizácie Spojených národov (OSN) „16 dní aktivizmu proti rodovo podmienenému násiliu“. Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) upozornila, že v čase pandémie počet prípadov násilia stúpa.


„Akékoľvek porušovanie ľudských práv vrátane násilia na ženách nemá v slovenskej spoločnosti miesto. Úroveň ochrany žien pred násilím je odrazom vyspelosti spoločnosti,“ skonštatoval Korčok. Rezort diplomacie zdôrazňuje, že ochranu žien pred bezprávím je nevyhnutné presadzovať vo všetkých oblastiach a politikách, a to na medzinárodnej aj vnútroštátnej úrovni. SR sa preto nedávno pripojila k spoločnému vyhláseniu 136 členských krajín OSN k boju proti násiliu na ženách.

Vicepremiérka poukázala na štatistiky, podľa ktorých sa obeťou násilia na Slovensku stala každá piata žena. Najčastejšie pochádzalo od bývalého partnera. Pripomenula, že násilie na ženách nemusí mať fyzickú podobu. „Iba minimum týraných žien nájde odvahu a požiada o pomoc, či privolá na agresívneho partnera políciu. Prosím, nenechajme ich v tom samé,“ uviedla na sociálnej sieti.

Remišová vyzvala tiež k odmietnutiu akýchkoľvek prejavov ponižovania či neúctivých, sexistických narážok, ktoré v spoločnosti vytvárajú „živnú pôdu pre ľahostajnosť a akceptáciu javov, ktoré v modernej krajine 21. storočia, kde je rešpektovaná sloboda a ľudská dôstojnosť, nemajú čo hľadať“.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články