°C

Štvrtok, 28. január 2021. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Situácia v Bielorusku je naďalej vážna: Korčok hovorí o opakovaných voľbách

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok
Zdroj: TASR - Martin Baumann
04.12.2020 14:15

BRATISLAVA - Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok v piatok v rámci diskusie s vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovou vyzval na zopakovanie prezidentských volieb v Bielorusku. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Diskusia k téme dodržiavania ľudských práv v Bielorusku prebehla vo virtuálnej podobe.


"Situácia v oblasti dodržiavania a ochrany ľudských práv v Bielorusku sa nezlepšila. Naopak, čoraz viac nezávislých správ potvrdzuje systematickosť porušovania ľudských práv a pretrvávajúcu beztrestnosť režimu," uviedol Korčok.

Ako ďalej uviedlo MZVEZ, po nedemokratických a zmanipulovaných prezidentských voľbách v Bielorusku v auguste 2020 dochádza v krajine k masívnemu a systematickému porušovaniu ľudských práv. "Slovensko preto v septembri 2020 podporilo spustenie tzv. Moskovského mechanizmu OBSE – nezávislého vyšetrovania ľudskoprávnej situácie v krajine, ako aj zvolanie naliehavej debaty na pôde ženevskej Rady OSN pre ľudské práva," doplnil rezort zahraničia.

"Vyzývame bieloruský režim, aby ukončil násilie voči vlastným obyvateľom a hľadal demokratické riešenie súčasnej situácie. Uskutočnenie nových volieb v súlade s medzinárodnými štandardmi musí byť súčasťou tohto riešenia. Vyzývame tiež na transparentnú a konštruktívnu spoluprácu s medzinárodnými mechanizmami vrátane spolupráce so spravodajkyňou OSN pre ľudské práva v Bielorusku," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články