°C

Utorok, 26. január 2021. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Rastúci vplyv Číny predstavuje pre Slovensko výzvu aj príležitosť, tvrdí Korčok

Zdroj: Topky/Vlado Anjel
02.12.2020 20:20

BRATISLAVA - Rastúci vplyv Číny vo svete a jej politiky na medzinárodnú scénu predstavuje pre Slovensko zároveň výzvu aj príležitosť. Vyjadril sa tak v stredu šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok počas záverečného dňa zasadnutia Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí, ktoré prebiehalo formou videokonferencie.


Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Slovensko má "záujem o férové a konštruktívne vzťahy Aliancie s Čínou. Na druhej strane musíme lepšie poznať pohnútky správania Číny v našom euroatlantickom priestore a vyhodnocovať ich dôsledky na naše bezpečnostné záujmy," povedal Korčok. Podľa neho netreba zabúdať na to, že Čína má druhý najväčší rozpočet na obranu na svete.

Na vzťahy s Čínou sa zamerali najmä rokovania s európskymi partnermi z Fínska a Švédska, ako aj z Austrálie, Japonska, Južnej Kórey, Nového Zélandu a so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom. Ústrednou témou stretnutí s rezortnými partnermi z Gruzínska a Ukrajiny bola zasa bezpečnosť v regióne Čierneho mora. "Sme znepokojení militarizáciou Čierneho mora a špecificky Krymu zo strany Ruska, ktorá mu umožňuje destabilizovať širší región a rozširovať svoj vojenský vplyv ďalej do Stredozemného mora," uviedol Korčok. Slovensko podľa Korčoka podporuje budovanie obranyschopnosti Ukrajiny a Gruzínska, ktoré prispeje k väčšej stabilite v oboch krajinách. Dodal, že tento vývoj je aj v záujme občanov Slovenska.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články