Streda28. február 2024, meniny má Zlatica, zajtra Radomír

Rezort obrany varuje Slovákov: Ostrú streľbu vojakov prerušili hubári, takto riskujete život!

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: Facebook/Ministerstvo obrany Slovenskej republiky)

BRATISLAVA - Ľudia navštevujú prírodu vo vojenských obvodoch aj v čase zákazu vstupu. Vystavujú sa tak vážnemu ohrozeniu života a zdravia, upozorňuje Vojenská polícia. Poukazuje pritom na incidenty, keď bolo pre prítomnosť ľudí nutné prerušiť ostré streľby. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Od doby vyhlásenia núdzového stavu platí podľa zákona na územie vojenského obvodu alebo na jeho časť dočasný zákaz vstupu. Priestory sa uzatvárajú aj z bezpečnostných dôvodov. "Ide napríklad o ostré streľby, testy munície, trhavín a podobné činnosti, pri ktorých bezprostredne hrozí prítomným nepovolaným osobám vážne ohrozenie života a zdravia," vysvetľuje hovorkyňa.

Rezort obrany varuje Slovákov:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Facebook/Ministerstvo obrany Slovenskej republiky)

Hubári v ohrození

Napriek bezpečnostným rizikám sa Vojenská polícia v praxi často stretáva s nerešpektovaním zákazu. Ako príklad uvádza októbrové prípady, keď sa museli prerušiť až ukončiť ostré streľby či streľby delostreleckou muníciou. V dopadovej ploche sa totiž vyskytovali neoprávnené osoby – hubári, často celé rodiny aj s deťmi. Pre prítomnosť cudzích osôb museli len sekundy pred výbuchom zastaviť aj činnosť pri trhacích prácach, čo predstavuje riziko pre návštevníkov i personál.

„Takouto hrubou nezodpovednosťou dochádza nielen k ohrozeniu života a zdravia, ale tiež k škodám na majetku, nakoľko ide o veľmi špecifické odborné a z finančného hľadiska vysoko nákladové činnosti za použitia množstva odborného personálu a techniky, pretože táto činnosť sa musí opätovne vykonať v inom termíne,“ zdôrazňuje Vojenská polícia.

Komplikácie spôsobuje tiež neoprávnený vjazd a parkovanie civilných vozidiel v priestoroch vojenských obvodov. Zablokované cesty totiž znemožňujú prejazd lesných strojov a tak aj lesné práce. Prvého novembra nahlásili vo vojenskom obvode aj nezvestnú osobu. Išlo o rodinu hubárov, od ktorých sa uvedená osoba odpojila a stratila v priestore vojenského obvodu. Situácia si vyžiadala nasadenie šiestich policajtov, štyroch hasičov a štyroch príslušníkov Vojenskej polície.

Viac o téme: NebezpečieVerejnosťVojenská políciaVojenské obvody
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu