Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

KORONAVÍRUS Predseda lekárskej komory vracia Naďovi úder: Vyprosím si takéto správanie!

Marián Kollár a Jaroslav Naď sa do seba pustili
Marián Kollár a Jaroslav Naď sa do seba pustili
Zdroj: Topky/Maarty, Vlado Anjel
29.10.2020 19:11

BRATISLAVA - Prestrelka medzi vládou a predsedom Slovenskej lekárskej komory (SLK) Mariánom Kollárom sa začala. Šéfa SLK sa totiž veľmi dotkli dnešné slová ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý tvrdil, že Kollár prišiel na ústredný krízový štáb iba "lobovať za svoj biznis". Kollár dnes zvolal brífing, aby mu požičané vrátil.


VIDEO Tlačová konferencia Mariána Kollára:

Žiada ospravedlnenie, ináč sa bude brániť

Marián Kollár uviedol, že slová Naďa sa ho veľmi dotkli, hlavne čo sa týka hlasovania o plošnom testovaní ešte pred samotným pilotným na Orave a v Bardejove. "Pán Naď o mne hovoril, že som si chcel riešiť svoj biznis," citoval Naďa Kollár, ktorý ho požiadal, aby sa mu verejne ospravedlnil, ináč sa bude právnym spôsobom brániť. Naď povedal, že keď Kollárovi lobing za "jeho biznis" nevyšiel, zvolal brífing, na ktorom padli slová o smrtnosti Covidu na úrovni chrípky ale aj o tom, či má význam samotné celoplošné testovanie bez výsledných dát.

KORONAVÍRUS Predseda lekárskej komory
Zdroj: Topky/Maarty

Kollár zároveň od Naďa očakáva, aby mu spomínané "biznisy" dokázal. "Ako mám dôverovať týmto členom vlády?" pýtal sa viackrát so zvýšeným hlasom na tlačovke Kollár.


KORONAVÍRUS Naď ohlásil, že personálu na testovanie je už dosť: Nevylučuje ale mobilizáciu zdravotníkov!


Matovič označil tvrdenia SLK za bludy

Premiér Igor Matovič (OĽANO) odmieta tvrdenia zástupcov Slovenskej lekárskej komory (SLK) zo stredajšej tlačovej konferencii v súvislosti so štatistikami k úmrtnosti na COVID-19, ktoré prirovnali k chrípke. Hovorí o bludoch a pýta sa, či naozaj idú z pozície takejto autority hovoriť lekárom, že nepotrebujú zdravotnícke a ochranné pomôcky, pretože bojujeme s chrípkou.

KORONAVÍRUS Predseda lekárskej komory
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Matovič kritizuje vyjadrenia člena rady SLK Ernesta Sivíka, že úmrtnosť na COVID-19 je na úrovni chrípky, pričom prezident komory Marian Kollár to označil za dobrý signál. "Mne vybilo poistky," reagoval premiér a hovoril o blude. Pýta sa, či naozaj ide významná lekárska autorita v takejto chvíli odkazovať lekárom a zdravotníkom, že nepotrebujú rúška a ochranné pomôcky.

Podľa Naďa sa našli takí, ktorí sa za Kollára hanbia

"Dostal som veľa správ od lekárov, ktorí mi písali, že sa hanbia za pána Kollára. Nedostal biznis za, ktorý loboval a tak teraz kritizuje vládu. Vyzývam všetkých slušných lekárov a sestry, aby sa postavili za nás. Nie, covid nie je chrípka. A ľudia, ktorí zomierajú, zomierajú preto, lebo ľudia ako Kollár pozerajú na svoju penaženku. Slovenskú lekársku komoru vyzývam, aby odvolala svojho šéfa. To, čo včera predviedol, bolo nehorázne," povedal dnes Naď na rannom brífingu.

KORONAVÍRUS Predseda lekárskej komory
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Lekári i zdravotníci si podľa Matoviča musia zodpovedať otázku, či budú veriť "bludárom na úrovni Kotlebu", alebo sa zapoja a pomôžu v boji proti novému koronavírusu, ktorý podľa jeho slov určite nie je chrípka. Doplnil, že Sivík k svojmu tvrdeniu došiel na základe štúdie, ktorá mala byť na internete označená ako hoax. "Po tejto vete akékoľvek slovo, akýkoľvek výrok, akýkoľvek názor tohto človeka pre mňa nemá absolútne žiadnu váhu," poznamenal.

Prečo Kollár hlasoval proti

Prezident SLK Marian Kollár v stredu vyzval vládu SR, aby ešte raz zvážila plánované celoplošné testovanie na nový koronavírus. Na stredajšej tlačovej konferencii vyzval vládnych predstaviteľov, aby si sadli za stôl s odborníkmi a prerokovali ďalšie kroky.

KORONAVÍRUS Predseda lekárskej komory
Zdroj: Topky/Maarty

Za dôležité považuje mať pripravenú stratégiu. Hovorí o podozrení, že rozhodnutie o plošnom testovaní nebolo odborné. Za legitímne považuje rozhodnutie lekárov, ktorí sa rozhodnú nepridať sa k pomoci. Podľa jeho slov by si mali šetriť sily a prostriedky. Jasné podľa neho nie je ani to, čo by sa stalo v prípade ďalšej vlny. Celoplošné testovanie považuje za "vydieranie", pretože ľudia podľa neho nemajú na výber.


Galéria

Marián Kollár a Jaroslav

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Maarty

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články