°C

Utorok, 1. december 2020. Meniny má Edmund, zajtra Bibiana.

Komora poľnohospodárov vyzýva Matoviča: Situácia v agrosektore je vážna! Súčasné vedenie nemá riešenie

Ján Mičovský
Ján Mičovský
Zdroj: TASR – František Iván
29.09.2020 14:00

BRATISLAVA - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) žiada premiéra Igora Matoviča, aby urýchlene riešil nepriaznivú situáciu v agrosektore. Oznámil to v utorok na tlačovom brífingu predseda SPPK Emil Macho. Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský sa má k situácii vyjadriť po zajtrajšom rokovaní vlády.


SPPK podľa neho po dôkladnom uvážení a rozhodnutí regionálnych zástupcov SPPK už nevidí inú možnosť, ako slušným a kultivovaným spôsobom upozorniť na pretrvávajúcu krízu v rezorte než rokovaním priamo s premiérom SR.

Súčasné vedenie rezortu nevie priniesť riešenia

Po mnohých diskusiách s vedením ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka totiž dospela k záveru, že súčasné vedenie MPRV SR nevie priniesť relevantné a konkrétne riešenia stavu. Naopak, svojimi prezentovanými vyjadreniami o forme a spôsobe zmien poľnohospodársku a potravinársku verejnosť rozdeľuje a vnáša medzi ňu zbytočnú nervozitu.

Zdôraznil, že napriek opakovaným snahám nedokážu nájsť slovenskí poľnohospodári a potravinári s vedením MPRV SR spoločnú reč. Vedenie ministerstva akoby nerozumie, nedokáže alebo nechce porozumieť elementárnym faktom, ktoré sú s riadením agrorezortu spojené.

Očakávania boli veľké

Podčiarkol, že vyvrcholením bolo spoločné rokovanie regionálnych komôr, zástupcov zväzov a združení s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským minulý týždeň (25. 9.) v Banskej Bystrici. Zúčastnilo sa na ňom vyše 130 členov SPPK z celého Slovenska. Počas diskusie zaznievali z úst jednotlivých zástupcov regiónov veľmi kritické názory na aktuálny vývoj v sektore.

Komora poľnohospodárov vyzýva Matoviča:
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

"Od nového vedenia ministerstva sme mali veľké očakávania. Dúfali sme, že začne vyberať z rakvy tú pomyselnú mŕtvolu slovenského agropotravinárstva. Opak je však pravdou. Kroky súčasného vedenia ministerstva podľa nás úplne nezmyselne zatĺkajú do rakvy ďalšie klince," podčiarkol predseda SPPK.

Zásadné témy sa neriešia

Vedeniu MPRV vyčítajú podľa Machových slov slovenskí poľnohospodári a potravinári združení v SPPK neriešenie zásadných tém, ktoré sa dotýkajú celého slovenského agrokomplexu. Veľkým problémom je slabé zapájanie poľnohospodárov a potravinárov do jednotlivých procesov a minimum informácií o plánovaných opatreniach ministerstva.

Komora poľnohospodárov vyzýva Matoviča:
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Upozornil, že najpálčivejšími problémami sú absencia jasnej vízie agropotravinárskeho sektora zo strany MPRV SR, Fond obnovy EÚ, príprava Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ, financovanie sektora zo štátnej pomoci, nepremyslené rozhodnutia, o ktorých sa dozvedáme opakovane na poslednú chvíľu (zasielanie dodatkov k nájomným zmluvám od Slovenského pozemkového fondu so spätnou platnosťou, plánovaný presun finančných prostriedkov medzi piliermi, ktorý sa napokon vďaka mediálnemu tlaku neuskutočnil). Macho dodal, že za mimoriadne dôležité považuje SPPK, aby sa do pripravovanej pomoci prostredníctvom Fondu obnovy EÚ dostal aj slovenský agropotravinársky sektor.

Mičovský sa vyjadrí po rokovaní vlády

Rezort pôdohospodárstva v stanovisku uviedol, že vedenie ministerstva si uvedomuje závažnosť situácie v agrorezorte. "Včas vypracovalo a predložilo konkrétne návrhy pre využitie prostriedkov z Fondu obnovy, kde reagovalo na všetky nakopené a vážne problémy a výzvy, ktorým agrorezort čelí," uviedol rezort. 

Zajtra (30. 9.) po skončení rokovania vlády vystúpi minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, aby informoval verejnosť o aktuálnej situácii ohľadom Fondu obnovy v agrorezorte. "Ján Mičovský sa zároveň vyjadrí k tlačovej konferencii Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory," dodalo ministerstvo. 


Galéria

Ján Mičovský

Nástroje k článkuVIDEO: TASR/Pavol Zachar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články