Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Nora Kabrheľová opäť pred súdom: Proces pokračuje druhým dňom pojednávania

Nora Mojsejová
Nora Mojsejová
Zdroj: Miroslav Vacula
23.09.2020 09:50

BRATISLAVA - Druhým dňom pokračuje pred senátom Okresného súdu (OS) Bratislava I hlavné pojednávanie s východoslovenskou podnikateľkou Eleonórou Kabrheľovou, predtým známou ako Eleonóra Mojsejová, a ďalšími spoluobžalovanými z podvodov.


Na hlavné pojednávanie sa dostavila len Eleonóra Kabrheľová. Ďalší obžalovaní dali súhlas na pojednávanie v neprítomnosti. Súd aj v stredu pokračuje v prehrávaní zvukových a zvukovoobrazových záznamov, ktoré sú ako CD a DVD súčasťou spisového materiálu. Pojednávanie je naplánované aj na štvrtok (24. 9.).

Marcový termín vo veci bol zrušený z dôvodu opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Predtým sa vo veci malo pojednávať v polovici januára. Proces sa odročil, keďže sa opätovne nedostavila Eleonóra Kabrheľová a jeden spoluobžalovaný.

Riadne sa v kauze vtedy už nekonalo viac ako rok, keď senát musel z rozličných dôvodov proces najmenej tri razy odročovať. Skoré ukončenie tejto kauzy sa na tomto súde nepredpokladá. Krajská prokuratúra v Bratislave totiž pôvodne navrhla vypočuť 80 svedkov, vypočutých bolo približne 60.

Eleonóra Kabrheľová je obžalovaná z faktoringového podvodu a neodvedenia dane s ďalšími piatimi spoluobžalovanými. Podľa obžaloby mala s Marošom M., Dušanom K. a Marekom K. v roku 2007 presvedčiť konateľa banskobystrickej firmy, že ak podpíše faktoringovú zmluvu, túto spoločnosť získa.

Potom mali vyhotoviť podľa obžaloby tri falošné dodávateľské faktúry. Údajné pohľadávky vyplývajúce z týchto faktúr previedli na faktoringovú spoločnosť, ktorá jednému zo spoluobžalovaných podľa obžaloby vyplatila takmer 700.000 eur.

Eleonóra Kabrheľová, Donald D. a Peter M. taktiež od septembra 2007 nafingovali kúpu tlačiarenského stroja takmer za 3,2 milióna eur a na tomto základe si uplatnili nadmerný odpočet DPH vo výške viac ako 500.000 eur. Daňový úrad peniaze nevyplatil, pretože pri kontrole zistil neoprávnené uplatnenie odpočítania dane. V tejto kauze sa začalo pojednávať v marci 2014.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články