°C

Nedeľa, 27. september 2020. Meniny má Cyprián, zajtra Václav.

KORONAVÍRUS ZOZNAM opatrení, ktoré začnú platiť už o pár dní: A toto sú najväčší spúšťači druhej vlny

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Martin Baumann/Getty Images
12.09.2020 22:05

BRATISLAVA - Počty infikovaných novým koronavírusom na Slovensku prudko rastú. Druhú vlnu pandémie podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího spúšťajú najmä sociálne kontakty mladých ľudí. Aj preto sa pandemická komisia na svojom piatkovom rokovaní rozhodla pre opätovné zavedenie prísnejších opatrení.


KORONAVÍRUS Pribudlo ďalšie extrémne množstvo prípadov: Suverénne najviac hlási Bratislava

"Situácia je horšia ako pred týždňom, koronavírusová infekcia sa nám začína rozmáhať vo viacerých častiach Slovenska," povedal Krajčí s tým, že "červených" regiónov je na už deväť. Minulý týždeň to boli dva. V zasiahnutých regiónoch treba podľa šéfa rezortu zdravotníctva prijímať cielené opatrenia, aby sa nemuseli prijímať celoplošné. Analýza pacientov ukázala, že jedna tretina pozitívnych prípadov sú importy zo zahraničia, druhá je výsledkom rizikových aktivít a zvyšok sú ich kontakty. Pôvod niektorých sa dohľadať nevie. Našťastie, počty hospitalizovaných meškajú za počtami infikovaných, čo je spôsobené tým, že najviac prípadov je práve medzi mladými, ktoré sú dôsledkom sociálnych kontaktov na diskotékach či nočných kluboch. Títo ľudia sa taktiež vrátili z táborov, rôznych podujatí a športových kempov. 

KORONAVÍRUS ZOZNAM opatrení, ktoré
Zdroj: SITA/Marissa Coleman/JCC Maccabi Sports Camp via AP

Sprísnenie opatrení

Slovensko zrejme kvôli rekordným prírastkom prípadov ochorenia COVID-19 na Ukrajine uzavrie spoločnú hranicu. Po rokovaní pandemickej komisie to avizoval minister Krajčí, ktorý teraz čaká na definitívne rozhodnutie ústredného krízového štábu. Na zoznam takzvaných červených krajín pribudne Česko. Medzi krajiny s nepriaznivou prognózou sa zaradia Rakúsko a Maďarsko. Novými menej rizikovými, čiže zelenými krajinami, budú Švédsko, Bulharsko a Kanada. Aké konkrétne opatrenia teda budú musieť Slováci dodržiavať?

Rúška

Povinnosť nosiť rúška aj v školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách sa predĺži minimálne do konca septembra. V školách na prvom stupni to bude odporúčané.

KORONAVÍRUS ZOZNAM opatrení, ktoré
Zdroj: Getty Images

Hromadné podujatia

Podmienky pre organizovanie hromadných podujatí sa od októbra opätovne sprísnia. V exteriéri sa ich v zelených okresoch bude môcť zúčastniť najviac 200 ľudí, v interiéri 100. V oranžových a červených okresoch budú môcť mať exteriérové podujatia 100 a interiérové 50 účastníkov. Účasť na svadbách sa má obmedziť na 30 ľudí. Od stredy 16. septembra bude zakázané organizovať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach, výnimkou sú svadby a posedenia po pohreboch. Sprísnia sa aj podmienky pre športové kempy. 

KORONAVÍRUS ZOZNAM opatrení, ktoré
Zdroj: Getty Images

Červené zóny 

Na zoznam červených zón bude patriť celý okres Bratislava a tiež okresy Nitra, Michalovce, Tvrdošín a Stará Ľubovňa. Na zoznam oranžových okresov patria Malacky, Pezinok, Senec, Nové Zámky, Šaľa, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Sabinov, Prešov a Vranov nad Topľou.

Zákaz návštev v DSS

Pandemická komisia vlády SR odporúča zákaz návštev v domovoch sociálnej starostlivosti v červených a oranžových okresoch Slovenska. Rovnako odporúča neorganizovať v týchto oblastiach rodinné oslavy. Seniorom tiež odporúča nechať sa očkovať proti chrípke a pneumokokovým ochoreniam.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články