°C

Pondelok, 25. máj 2020. Meniny má Urban, zajtra Dušan.

Dobroslav Trnka sa postaví pred komisiu: Disciplinárka vytýčila termín konania

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
13.05.2020 10:18

BRATISLAVA - Disciplinárna komisia už vytýčila termín disciplinárneho konania voči bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi. Ako vyplýva z rozpisu činnosti piatich disciplinárnych komisií, ktorý je zverejnený na stránke Generálnej prokuratúry (GP) SR, termín konania je vytýčený na 2. júna. Konanie sa má uskutočniť v budove GP SR v Bratislave na Štúrovej ulici.


Termíny disciplinárnych konaní, ako aj právoplatné rozhodnutia disciplinárnych komisií sú zverejňované na webovej stránke GP SR. Disciplinárne komisie sú nezávislé, do ich činnosti nemôžu zasahovať ani generálny prokurátor SR, ani vedúci prokurátori, vysvetlila hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Predseda disciplinárnej komisie Attila Izsák koncom marca pre portál sme.sk uviedol, že termín ústneho pojednávania bude bezodkladne určený po zmene situácie, respektíve po zmene prijatých opatrení.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár 31. októbra 2019 bývalému generálnemu prokurátorovi dočasne pozastavil výkon funkcie, keďže na Trnku bol v ten deň podaný disciplinárny návrh za dva skutky. K tomu došlo po tom, ako médiá zverejnili nahrávku telefonátu s podnikateľom Marianom K. Vyšetrovateľ NAKA obvinil v decembri Trnku za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, keďže neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila.

Následne ho 16. januára zadržala NAKA a obvinila z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Vyšetrovateľ mu navrhoval väzbu v prípade medializovaného rozhovoru s exministrom financií Jánom Počiatkom okolo kauzy Lemikon. Rozhovor zachytila kamera, ktorú mal bývalý generálny prokurátor nainštalovanú v kancelárii. Jeden deň po zadržaní ho však prepustili z policajného zadržania na príkaz prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Podľa prokurátora v tomto prípade nebola naplnená objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články