Sobota27. apríl 2024, meniny má Jaroslav, zajtra Jarmila

KORONAVÍRUS Zamestnávatelia požadujú od vlády urýchlene zriadiť hospodársky krízový štáb

Na snímke zľava prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Tomáš Malatinský, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók a  prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Miroslav Kiraľvarga Zobraziť galériu (3)
Na snímke zľava prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Tomáš Malatinský, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók a prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Miroslav Kiraľvarga (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

BRATISLAVA - Slovenskí zamestnávatelia požadujú od vlády urýchlene zriadiť hospodársky krízový štáb, ktorý by prijal ekonomické opatrenia v boji proti hospodárskym dopadom koronavírusu pre všetkých zamestnávateľov aj zamestnancov bez rozdielov.

Štáb by mal mať obsadenie naprieč všetkými ministerstvami a na jeho čele by mal stáť premiér SR Igor Matovič. Informovali o tom v utorok na tlačovom brífingu predstavitelia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR), Republikovej únie zamestnávateľov SR (RÚZ SR), Asociácie priemyselných zväzov (APZ), Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), Klubu 500, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR).

Zamestnávateľom prekáža najmä to, že predstavené ekonomické opatrenia sa zatiaľ nedotkli veľkých firiem. Práve tie ťahajú ekonomiku Slovenska. "Naša ekonomika je otvorená a nedá sa odstrihnúť od zahraničia. Každé jedno zatvorenie firiem na západe sa nás dotýka. Preto je nutné prijať opatrenia, ktoré západné krajiny už majú. Ťažko sa západným krajinám vysvetľuje, prečo ešte SR takúto podporu pre veľké firmy nemá. Musíme zriadiť hospodársky krízový štáb, ktorý musí ísť naprieč všetkými rezortmi. Tento štáb musí byť prierezový a na čele štábu by mal byť premiér. Po krízovom období môžeme mať problém naštartovať ekonomiku, pretože chyby, ktoré sa robia, sa nám nemusí podariť napraviť deň po zažehnaní krízy," povedal prezident AZZZ SR Tomáš Malatinský.

Na snímke zľava prezident
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

Podľa predsedu SOPK Petra Mihóka je problémom aj to, že Slovensko nevyužíva finančný rámec fungujúci v EÚ. "Musíme konštatovať, že SR je jedna z mála krajín, ktorá neprijala finančný rámec. To znižuje finančnú schopnosť našich firiem. Pripravujeme sa o budúce pozície na európskych trhoch. Okolité krajiny sú pri schvaľovaní ekonomických opatrení ďalej. Opatrenia musia mať plošný charakter, nemôžeme robiť nejaké delenie. Musíme povedať, že nevyužívame dostatočne ani prostriedky z Európskej investičnej banky (EIB) či európskeho stabilizačného mechanizmu známeho pod názvom - Euroval či prostriedky z eurofondov. Myslím si, že budeme musieť akceptovať vyššie zadĺženie našej ekonomiky, no to vytvorí predpoklad na to, aby podniky do budúcna toto zadĺženie zmiernili," upozornil Peter Mihók.

Zamestnávatelia čelia podľa APZ SR globálnemu rozpadu priemyselnej výroby vo svete. "Dnes sme sa tu stretli v mene spoločností, ktoré zamestnávajú na Slovensku viac ako 1,5 mil. ľudí. Chceme vyrábať a zamestnávať ďalej v plnom rozsahu. Mnoho našich členov vyrába ďalej aj v tomto ťažkom období a zatiaľ pomoc od štátu nepotrebuje, no mnohí áno. To, čomu dnes čelíme, je globálny rozpad priemyselnej výroby vo svete. Znižuje sa dopyt aj odbyt. Malé, stredné aj veľké firmy potrebujú urýchlenú pomoc štátu," doplnil prezident APZ Alexej Beljajev.

V predstavených ekonomických opatreniach Slovenska sa podľa zamestnávateľov nezmyselne delia pri odškodňovaní dopadov koronavírusu aj zamestnanci. "Sú niektorí zamestnanci horší ako druhí? Chceme takto rozdeľovať ľudí a stavať zamestnancov proti sebe? Sú tu však stále aj zamestnanci, ktorým štát nepomáha vôbec. Rovnako je to tak aj pri firmách. Na najväčšie firmy sa zatiaľ štátna pomoc nevzťahuje. Okolité štáty pritom rozdiely nerobia. Ak dnes firmám nepomôžeme, budú sa musieť podľa toho individuálne zariadiť. Videli sme, čo sa stalo včera v Decodome. Dnes sa ľudia nezamestnajú zo dňa na deň, ako keď ich prepustili pred rokom," dodal Beljajev.

Štát nevie vyjsť v ústrety všetkým podnikateľom

Štát nebude vedieť pomôcť všetkým podnikateľov postihnutých krízou. "To sa nedá, nedá sa každému vyjsť v ústrety. Na to nie sú peniaze," vyhlásil na utorkovej tlačovej besede predseda vlády Igor Matovič. Vláda v nedeľu predstavila sedem základných opatrení na minimalizáciu ekonomických dopadov pandémie.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Výrazne ho skritizovali najmä veľké fabriky. Označili ich za nedostatočné. Podľa premiéra bude práve s kľúčovými zamestnávateľmi ešte rokovať. "Budeme sa snažiť urobiť čo najviac. Jeden a pol miliardy eur (predbežné výdavky pomoci, pozn.) mesačne je podľa nášho názoru strop, čo si môžeme dovoliť," odkázal Matovič podnikateľskému sektoru. Podľa neho sa každý bude musieť na tejto kríze podieľať a znášať následky.

Vláda v nedeľu zverejnila sedem základných opatrení na minimalizáciu ekonomických dopadov pandémie s názvom Prvá pomoc zamestnancom, firmám a SZČO. Štát bude preplácať povinne zatvoreným prevádzkam štyri pätiny mzdy zamestnancov a peniaze pošle aj firmám a živnostníkom, ktorých tržby v čase pandémie výraznejšie klesli.

Zároveň poskytne bankové záruky za úvery pre firmy, predĺži karanténnu OČR do konca karanténnych opatrení a odloží platby odvodov a preddavkov na daň z príjmov pri poklese tržieb. Umožní aj započítanie doteraz neuplatnenej straty. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka ide o hlavnú časť pomoci slovenskému hospodárstvu. V nasledujúcich dňoch by mali prísť ďalšie desiatky menších opatrení, ktoré majú za cieľ zjednodušiť život podnikateľov a zmierniť dopad pandémie na ich podnikanie.

Viac o téme: Krízový štábSlovenskoKoronavírus
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu