°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

KORONAVÍRUS Ďalšia firma ohlasuje hromadné prepúšťanie: Spoločnosť z Podpoľania ruší prácu vyše 700 ľuďom

Na snímke predseda ZO OZ KOVO Podpolianske strojárne Detva Stanislav Ľupták
Na snímke predseda ZO OZ KOVO Podpolianske strojárne Detva Stanislav Ľupták
Zdroj: TASR - Lenka Krošláková
06.04.2020 14:30

DETVA – Spoločnosť PPS Group Detva oznámila v pondelok na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) vo Zvolene hromadné prepúšťanie. Na zozname ohrozených pracovných miest, ktorý ešte v piatok 3. apríla prerokovalo vedenie spoločnosti s odbormi, sú uvedení všetci zamestnanci spoločnosti. Informoval o tom hovorca spoločnosti Ľuboš Schwarzbacher.


"Spoločnosť od 9. apríla úplne preruší výrobu a zavrie svoje brány," uviedol hovorca PPS Group. Ako ďalej informoval, manažment spoločnosti si pre krízu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu od 1. apríla znížil platy o 20 percent. PPS Group tak reagovala na vyhlásený núdzový stav, sprísnené opatrenia vrátane možnosti úplného odstavenia ekonomiky, neistotu v oblasti vývoja svetovej ekonomiky a zníženie objednávok na obdobie celého 2. a 3. štvrťroku 2020 v objeme viac ako o 25 %.

KORONAVÍRUS Ďalšia firma ohlasuje
Zdroj: SITA/Jakub Julény

Nedostatočné opatrenia vlády

„Ekonomické opatrenia vlády, ktoré by pomohli znížiť naše mzdové a prevádzkové náklady a umožnili tak udržanie zamestnanosti v súčasnom rozsahu, považujeme za nedostatočné,“ uviedol k oznámeniu o hromadnom prepúšťaní generálny riaditeľ spoločnosti Michal Sýkora.

V zozname hromadného prepúšťania je uvedených všetkých 736 zamestnancov spoločnosti, pričom prepúšťanie sa môže uskutočniť v období od 15. apríla do 31. júla 2020. Ohrozené sú aj pracovné pozície agentúrnych zamestnancov a živnostníkov, spolu sa to týka približne 1000 ľudí. „Zdôrazňujeme ale, že žiadnemu zamestnancovi doteraz nebola doručená výpoveď z pracovného pomeru a každé skončenie pracovného pomeru bude v zmysle Zákonníka práce prerokované s odbormi,“ pripomenul Sýkora.

Na snímke zamestnanci spoločnosti
Zdroj: TASR - Branislav Račko


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Napriek tomu, že ohrozené je každé jedno pracovné miesto v strojárskom závode, vedenie spoločnosti zdôrazňuje, že v podmienkach obrovskej neistoty ide z veľkej časti o preventívne opatrenie. "Počas najbližších dní a týždňov využije PPS Group všetky dostupné nástroje a podporné projekty, aby sa v maximálnej miere zachovala zamestnanosť aj výrobná kapacita," informovali zástupcovia spoločnosti.

KORONAVÍRUS Ďalšia firma ohlasuje
Zdroj: TASR - Branislav Račko

Pokles tržieb v apríli má predstavovať medziročne viac ako 40 %, pričom každý zamestnanec bude mať v tomto mesiaci prekážku v práci v rozsahu ôsmich až desiatich pracovných dní s náhradou mzdy vo výške 60 %. Nové projekty, ktoré mali firme priniesť tržby v objeme viac ako 10 miliónov eur ročne, sú podľa hovorcu spoločnosti pozastavené. Odstavené sú totiž montážne linky v Nemecku, Francúzsku a Švédsku – teda na tradičných trhoch, kde PPS Group dodáva svoje produkty.

V záujme prežitia firmy sú ochotní pristúpiť aj na menej pracovných miest

Základná organizácia OZ KOVO Podpolianske strojárne vyjadrila s krokmi vedenia spoločnosti súhlas. „Samozrejme, že nás to neteší, ale ak to bude v záujme prežitia spoločnosti nevyhnutné, budeme súhlasiť aj so znížením zamestnanosti v podniku," vyhlásil odborový predák Stanislav Ľupták.

KORONAVÍRUS Ďalšia firma ohlasuje
Zdroj: TASR - Dušan Hein

PPS Group spoločne so Základnou organizáciou OZ KOVO Podpolianske strojárne vyzývajú vládu Slovenskej republiky, aby neodkladne prijala legislatívu, ktorá by umožnila zavedenie režimu „kurzarbeit“ v rozsahu navrhovanom ministrom hospodárstva (60/20/20), nakoľko je to opatrenie, ktoré podľa názoru sociálnych partnerov umožní udržať konkurencieschopnosť strojárskych firiem voči jej konkurentom z ostatných krajín východnej a strednej Európy.


Galéria

Na snímke predseda ZO Na snímke zamestnanci spoločnosti

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články