°C

Sobota, 15. august 2020. Meniny má Marcela, zajtra Leonard.

VIDEO Nový premiér Matovič bude pracovať aj v nedeľu: Po vláde informuje o najvyššom počte nakazených

Igor Matovič na prvom rokovaní vlády
Igor Matovič na prvom rokovaní vlády
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
21.03.2020 18:04

BRATISLAVA - Slovensko má po parlamentných voľbách a ich víťazovi Igorovi Matovičovi sa podarilo za pomerne krátky čas vytvoriť zoznam budúcej vlády, ktorej mená mu už odobrila aj samotná hlava štátu Zuzana Čaputová. Dnes sme boli svedkami formálneho aktu a oficiálneho začiatku tohto nového vládneho kabinetu, ktorý povedie predseda Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Dnešný deň, kedy prezidentka vymenovala vládu Igora Matoviča, nebol z hľadiska bezpečnosti zdravia výnimkou a kvôli novému koronavírusu akt prebiehal za mimoriadnych podmienok. Vymenovanie novej vlády sme sledovali online. • poslanci už včera počas ustanovujúcej schôdze zvolili za šéfa parlamentu predsedu Sme rodina Borisa Kollára a predsedov viacerých  parlamentných  výborov
 • lídri OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí podpísali koaličnú dohodu
 • dnešným vymenovaním prezidentkou Zuzanou Čaputovou sa oficiálne začína obdobie novej vlády predsedu OĽaNO Igora Matoviča, ktorý sa stáva novým premiérom
 • prezidentka včera večer po ustanovujúcej schôdzi parlamentu prijala demisiu vlády Petra Pellegriniho
 • na vymenovaní chýbal budúci minister zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorý sa bude musieť po návrate na Slovensko umiestniť do povinnej karantény, dovtedy rezort povedie Richard Sulík
 • budúci premiér Igor Matovič si prebral úrad od Petra Pellegriniho
 • akt vymenovania novej vlády aj podpis koaličnej zmluvy sprevádzali viaceré mimoriadne opatrenia v dôsledku šíriaceho sa nového koronavírusu, vo Veľkej sále Prezidentského paláca sa nachádzalo len nevyhnutné množstvo médií
 • Matovič po rokovaní prvej vlády informuje o zatiaľ najvyššej dennej nákaze - 41 ďalších prípadov koronavírusu na Slovensku

VIDEO Brífing nového šéfa rezortu zdravotníctva Mareka Krajčího

VIDEO Tlačová konferencia nového premiéra Igora Matoviča


ONLINE

19:08 Vážení čitatelia, tento online sa skončil. Ďakujeme, že ste dnešné vymenovanie novej vlády Igora Matoviča sledovali spolu s nami. Dobrú noc.

19:00 Brífing Mareka Krajčího sa skončil.

18:48 Krajčí si na tlačovú konferenciu priniesol aj vizuál srdca a aj umelohmotné srdce ako symbol toho, prečo sa stal lekárom a ministrom zdravotníctva.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Topky/Vlado Benko Jr.

18:43 Krajčí spomína, že zodpovednosť preberá vo veľmi ťažkej situácii. "Tento boj s neviditeľným nepriateľom určite vyhráme. Závisí od našej zodpovednosti," zopakoval svoje slová spred parlamentu.

18:41 Tlačovka sa začala. Krajčí tvrdí, že táto pandémia nás preverí. "Aj ja som uvažoval, či nebudem vo svojom živote niečo iné, ako lekára. Nakoniec som pomáhal liečiť detské srdiečka. Keďže som túžil pomáhať aj ďalej, začal som pomáhať aj na charitatívnych akciách," hovorí na úvod nový minister Krajčí.

18:27 Očakáva sa brífing Mareka Krajčího, nového ministra zdravotníctva.

18:01 Matovič chce pred vyhlásením rozšíreného núdzového stavu chce vedieť viac aj od ústredného krízového štábu.

17:53 Matovič vyhlasuje, že dnes Slovensko dosiahlo vrchol nakazených koronavírusom"Je ich 41," skonštatoval nový premiér.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

17:51 "Zajtra ráno som oznámil riaditeľovi štátnych hmotných rezerv. Chcem tam prísť a chcem vedieť, akým spôsobom inštitúcia postupovala pri poskytovaní zdravotných prostriedkov pre zdravotníkov a ďalších ľudí," vyhlásil Matovič. Myslí si, že ich prístup totiž nebol promptný.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

17:50 "Žiadali sme členov ústredného krízového štábu, aby nás informovali o tom, aký majú plán v boji proti koronavírusu. Dozvedeli sme sa mnoho závažných informácií, o ktorých sme doteraz nevedeli," hovorí Matovič a zdôvodňuje omeškanie brífingu.

17:49 Matovič začína tlačový brífing a informuje verejnosť o prvom rokovaní vlády a jeho priebehu.

17:45 Nový minister zdravotníctva Marek Krajčí má byť na ceste na rezort zdravotníctva, kde bude mať tlačový brífing.

17:35 "Chcem ukázať ľuďom, že obrana je veľmi dôležitým prvkom fungovania štátu a tiež vojakom, že to so zlepšením ich postavenia myslím vážne," uviedol nový minister obrany Jaroslav Naď. Pri sudcoch je potrebné detailne kontrolovať ich majetkové prírastky a nastaviť systém tak, aby aj preventívne fungoval proti korupcii vo všetkých smeroch. Uviedla to nová ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

16:57 Vláda podľa všetkého už rieši len posledný bod rokovania ohľadom šírenia koronavírusu.

16:33 Vyhlásenie Igora Matoviča sa podľa našich najnovších informácií má uskutočniť napokon až o 17:30.

15:22 Vláda SR na svojom prvom zasadnutí vymenovala do funkcie nových štátnych tajomníkov v rámci jednotlivých ministerstiev.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Topky/Maarty

15:21 Premiér Matovič má do 13. apríla predložiť na rokovanie vlády návrh programového vyhlásenia vlády SR. Členovia vlády majú zároveň do 3. apríla predložiť svoje návrhy programového vyhlásenia, z ktorých bude vypracovaný konečný návrh. Podľa ústavy je vláda povinná do 30 dní po svojom vymenovaní predstúpiť pred národnú radu, predložiť jej svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery

15:03 Do príchodu budúceho ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka povedie tento rezort predseda SaS Richard Sulík.

14:38 Vyhlásenie nového premiéra sa očakáva priblížne o 16:30.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

14:35 Vláda Igora Matoviča začína svoje prvé rokovanie. Nový premiér má už zároveň aj svoj rečnícky pult so svojím menom.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Topky/Maarty

 

14:18 Prvé rokovanie novej vlády.

14:15 Peter Pellegrini na margo Igora Matoviča povedal, že povahy sa nemenia, no drží mu palce a je pripravený novej vláde pomôcť.

14:13 Fotografovanie novej vlády.

14:11 Fotografie zo stretnutia končiaceho a budúceho premiéra.

 

13:56 Matovič prichádza na Úrad vlády SR k Petrovi Pellegrinimu. "Idem pánu budúcemu premiérovi poukazovať priestory, ktoré bude musieť využívať na svoju prácu," povedal Pellegrini a spoločne s Matovičom odišiel.

13:54 Prečítajte si celý príhovor prezidentky Zuzany Čaputovej k novej vláde.

13:49 Prvé fotografie novej vlády.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

13:47 Matovič si formálne preberie premiérsku funkciu od Petra Pellegriniho

13:42 Igor Matovič už menovací dekrét zverejnil na sociálnej sieti.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Facebook/Igor Matovič

13:35 Matovič vyzýva na potlesk všetkým relevantným ľuďom, ktorí stoja v boji proti koronavírusu. Všetci v sále tlieskajú. Akt vymenovania novej vlády sa končí. Ivan Korčok na vymenovaní chýbal, keďže sa nachádza v karanténe.

13:33 "Budeme vládnuť otvorene a budeme ľuďom hovoriť úplnú pravdu. Budeme vláda, ktorá bude ľuďom načúvať a vládnuť s ľuďmi a pre ľudí," hovorí nový premiér. "Dnes nevieme, aké veľké následky nám táto kríza zanechá. Vieme len, že túto výzvu môžeme zvládnuť len spoločne," povedal Matovič na margo šíriaceho sa koronavírusu.

13:31 Slovo si berie Igor Matovič ako nový premiér. "Chcem poďakovať Vám pani prezidentka. Chcem poďakovať koaličným partnerom, že sme si vedomí zodpovednosti za Slovensko. Uzavreli sme dohodu, na základe ktorej mohla vzniknúť dnešná vláda. Chcem poďakovať aj vám, ľuďom, ktorí ste prišli k voľbám," povedal Matovič.

13:29 Čaputová hovorí o ťažkom období, ktorým musí krajina prejsť. "Skôr ako sa budete môcť tejto úlohy naplno ujať, stojí pred vami oveľa dôležitejšia, bytostnejšia úloha, a to ochrániť najviac ľudských životov," hovorí hlava štátu.

13:28 "Dnes nie je čas na to, aby sme sa delili na nedôležitom. Dnes je dôležité, aby sme konali za to, čo je dôležité. Dnes je podstatné si položiť otázku, čo je podstatné, aby som spravil ja, aby sme uspeli," hovorí prezidentka.

13:26 Prezidentka začína príhovor. "Dovoľte mi, aby som vám zablahoželala k tak významným funkciám. Sľúbili ste, že svoje povinnosti budete plniť v záujme občanov a zachovávať ústavu SR. Niektorí si v minulosti vybrali možnosť, že sa podľa tohto sľubu nesprávali. Vy takú možnosť nemáte. Doba sa zmenila," hovorí Zuzana Čaputová.

13:25 Po menovaní zaznieva slovenská hymna.

13:24 Branislav Gröhling bol menovaný za ministra školstva. Mária Kolíková sa stáva ministerkou spravodlivosti.

Mária Kolíková
VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: TASR - Michal Svítok

13:21 Natália Milanová je poverená riadením ministerstva kultúry. Milan Krajniak bol menovaný za ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Andrej Doležal si prevzal menovanie na vedenie rezortu dopravy.

Milan Krajniak ako nový minister práce
VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

13:19 Marek Krajčí je poverený riadením ministerstva zdravotníctva. Ján Mičovský bol poverený riadením ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Poverenie na riadenie rezortu životného prostredia dostáva Ján Budaj.

13:17 Vymenovaní sú Eduard Heger za ministra financií a Roman Mikulec za ministra vnútra. Jaroslav Naď bol menovaný na riadenie ministerstva obrany.

Roman Mikulec ako nový minister vnútra
VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

13:16 Vymenovaný je Štefan Holý zo Sme rodina za podpredsedu vlády.

13:15 Veronika Remišová bola menovaná za podpredsedníčku vlády a ministerku pre investície a regionálny rozvoj.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

13:14 Richard Sulík bol vymenovaný na post predsedu ministra hospodárstva a podpredsedu vlády pre ekonomiku.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

13:12 Matovič odovzdáva Čaputovej návrh na vymenovanie nových členov vlády.

13:12 Igor Matovič zložil sľub do rúk prezidentky.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

13:10 Prezidentka prichádza, začína akt vymenovania.

13:04 Ceremoniál sa každú chvíľu začne.

12:58 Na miesto prichádza aj predseda Sme rodina Boris Kollár.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

12:32 Podľa našich informácií je už v paláci aj Igor Matovič.

12:28 Budúci ministri vrátane lídrov strany už prichádzajú do Prezidentského paláca.

Na mieste je aj budúci minister vnútra Roman Mikulec
VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

 

12:11 Tlačový brífing po podpísaní zmluvy sa skončil. Nasledovať bude formálny akt v Prezidentskom paláci, kde hlava štátu Zuzana Čaputová vymenuje novú vládu.

12:09 Matovič vysvetľuje kultúrno-etické témy v zmluve. "Toto sme riešili. Hovorili sme o tom aj pred voľbami. Celý obsah zmluvy zverejníme až v priebehu týždňa. Chceme, aby sa každý koaličný poslanec pridal a parafroval túto zmluvu," povedal Matovič s tým, že aj toto je netradičný prvok pri vzniku vlády.

Podpis koaličnej zmluvy
Zdroj: FOTO TASR - Pavel Neubauer

12:07 "Musíme sa teraz ako národ zomknúť. Buďte disciplinovaní, prosím vás, aby ste prejavili empatiu voči svojej rodine aj voči ostatným," hovorí Boris Kollár.

12:05 Remišová hovorí, že budú vplývať na spravodlivosť v justícii a v eurofondoch. V reči sa tiež poďakovala za zdravotníkov, hasičov ale aj ženám, ktoré v týchto chvíľach šijú rúška v dôsledku koronavírusu.

Podpis koaličnej zmluvy
Zdroj: FOTO TASR - Pavel Neubauer

12:04 "Koaličná dohoda sa rodila v časoch, kedy nás ohrozuje ochorenie," hovorí na úvod Veronika Remišová.

12:02 Brífing sa začína. "Prepáčte za meškanie. Beriem to na seba. Povedal som, že by som jeden deň po kampani mohol trošku dlhšie pospať," vysvetľoval Matovič, ktorý ďakoval voličom.

11:54 Očakáva sa tlačové vyhlásenie lídrov strán.

Podpis koaličnej zmluvy
Zdroj: FOTO TASR - Pavel Neubauer

11:45 Akt podpisovania koaličnej zmluvy sa skončil.

11:43 Lídri koaličných strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Veronika Remišová zo Za ľudí podpísali koaličnú dohodu.

11:41 Akt oficiálneho podpísania zmluvy sa začína za tónov slovenskej hymny.

11:32 Lídri strán sa už nachádzajú na Bratislavskom hrade.

Podpis koaličnej zmluvy
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

11:09 Podľa RTVS má stranu Za ľudí na podpisovaní zmluvy opäť reprezentovať Veronika Remišová, napriek tomu, že Andrej Kiska vyhlásil, že ako predseda tejto strany bude pôsobiť naďalej. Ten sa predtým vyjadril, že sa poslaneckého mandátu vzdáva kvôli zdravotným komplikáciám.

10:57 Podpis zmluvy na Bratislavskom hrade sa odkladá na 11:30.

10:50 Lídri koaličných strán by mali o malú chvíľu podpísať oficiálny dokument.

Zmluva už v sobotu doobeda

Lídri OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík a Andrej Kiska podpíšu koaličnú dohodu v sobotu (21. 3.) dopoludnia. Štvorlístok si už skôr podelil miesta vo vláde a v parlamente. OĽaNO obsadí vo vláde osem postov, Sme rodina a SaS po tri, Za ľudí dve. Vládu vymenuje prezidentka SR Zuzana Čaputová v sobotu. Premiérom bude Igor Matovič, úrad si preberie od Petra Pellegriniho popoludní.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Topky/Peter Korček

Pellegrini podpísal demisiu o ôsmej večer

Doterajší premiér Peter Pellegrini včera o ôsmej večer podpísal demisiu jeho vlády, ktorú odovzdal prezidentke Zuzane Čaputovej.

Budúci premiér Igor Matovič v dnešné ráno na Facebooku hovorí o niekoľkonásobnej symbolike začiatku jeho vlády.

Zloženie vlády

OĽaNO obsadí sedem ministerstiev:

 • ministrom financií bude Eduard Heger
 • ministrom vnútra Roman Mikulec
 • ministrom zdravotníctva Marek Krajčí
 • ministrom obrany Jaroslav Naď
 • rezort pôdohospodárstva povedie Ján Mičovský
 • ministerstvo životného prostredia Ján Budaj
 • ministerkou kultúry sa stane Natália Milanová

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Facebook/Igor Matovič

Kollárovci a SaS po troch rezortoch

Hnutie Sme rodina získa tri rezorty:

 • ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny bude Milan Krajniak
 • ministrom dopravy a výstavby Andrej Doležal
 • podpredsedom vlády pre legislatívu a strategické plánovanie bude Štefan Holý

Predseda hnutia Boris Kollár sa po včerajšku stal predsedom Národnej rady SR.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: NR SR

Tri ministerstvá bude riadiť SaS:

 • ministrom školstva bude Branislav Gröhling
 • ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí bude Ivan Korčok
 • ministrom hospodárstva predseda SaS Richard Sulík, ktorý bude zároveň prvým podpredsedom vlády pre ekonomiku

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Strana Za ľudí získa dva rezorty:

 • ministerkou spravodlivosti bude Mária Kolíková
 • podpredsedníčkou vlády a ministerkou pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová, pod tento rezort sa má presunúť celá organizácia a koordinácia čerpania eurofondov, má to byť transformácia súčasného Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

VIDEO Nový premiér Matovič
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
​ 


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: TASR
VIDEO: Facebook/Zuzana Čaputová/Národná rada Slovenskej republiky, Topky/Ján Zemiar, Maarty, Vlado Benko Jr.

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články