°C

Nedeľa, 7. jún 2020. Meniny má Róbert, zajtra Medard.

Meteorológovia varujú! FOTO Vo viacerých lokalitách hrozia povodne, po rekordne teplom víkende príde zmena

Počasie na Slovensku
Počasie na Slovensku
Zdroj: TASR/Martin Baumann, FB/SHMÚ, Polícia SR
03.02.2020 09:19

BRATISLAVA – Po víkende, ktorý pripomínal jar, Slovensko sužujú prvostupňové výstrahy pred dažďom, vetrom, vetrom na horách a tiež pred povodňou z topiaceho sa snehu a dažďa. Meteorológovia súčasne avizujú, že v ďalších dňoch sa postupne ochladí.


Extrémne teplá sobota

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti skonštatoval, že v sobotu bolo na západnom i strednom Slovensku a na Spiši veľmi teplo a miestami tu boli prekonané rekordy maximálnej dennej teploty, pričom najvýraznejšie a najpočetnejšie boli na juhozápade krajiny.

Meteorológovia varujú! FOTO Vo
Zdroj: FB/SHMÚ

„Najteplejšie bolo v Kuchyni pri Malackách, podľa klimatologickej stanice sa pri slnečnom počasí oteplilo až na 18 °C. Naopak, na druhej strane nášho územia bolo pri nízkej inverznej oblačnosti podstatne chladnejšie a napríklad v Medzilaborciach bolo maximum teploty len 2 °C,“ spresnil SHMÚ.

Veľmi teplo bolo aj v nedeľu, i keď nie až tak ako v sobotu. SHMÚ tiež uviedol, že v ďalších dňoch sa bude postupne ochladzovať.

PREDPOVEĎ POČASIA na týždeň prinášame v predošlom článku. Po takmer jarnom víkende nastane poriadna zmena: Koniec týždňa bude mrazivý

Dážď

V okresoch Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Čadca a Žilina sa do 12:00 nasledujúceho dňa očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 60 až 70 mm. „Tento úhrn zrážok predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ podčiarkol SHMÚ.

SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Vietor

Silnejší vietor do 15:00 potrápi regióny Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Nitra, Topoľčany, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Trnava, Poprad a Liptovský Mikuláš. V uvedených lokalitách sa ojedinele očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť 12 až 14 m/s (45 až 50 km/h) a v nárazoch rýchlosť 18 až 20 m/s (65 až 70 km/h). „Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ pripomenul hydrometeorologický ústav.

SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Vietor na horách

Do 18:00 platí aj výstraha pred vetrom na horách. V okresoch Brezno, Poprad, Liptovský Mikuláš a Tvrdošín sa na horách v polohách nad cca 1500 m miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 30 až 37 m/s (110 až 135 km/h). „Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo),“ dodal SHMÚ.

SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Povodeň z topiaceho sa snehu a dažďa

Vzhľadom na existujúce snehové zásoby v povodiach, oteplenie a pretrvávajúci dážď je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity.

SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Výstraha pred povodňou z topiaceho sa snehu a dažďa sa dotýka lokalít Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Bytča, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Turčianske Teplice, Martin, Žilina – sever, Žilina – Rajčanka, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Banská Bystrica a Brezno. SHMÚ pripomína, že prvostupňová hydrologická výstraha spôsobiť škody na majetku menšieho rozsahu.


Galéria

Počasie na Slovensku SHMÚ SHMÚ SHMÚ SHMÚ Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články