°C

Pondelok, 19. október 2020. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Stretnutie ĽSNS v Petržalke má ďalšiu dohru: Skryté platenie reklamy, veď je to študent!

Financovanie príspevkov kotlebovcov je minimálne otázne
Financovanie príspevkov kotlebovcov je minimálne otázne
Zdroj: Facebook/Petržalka - Jakub Kuruc
14.12.2019 00:01

BRATISLAVA - Strana Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) skryto platila reklamu na Facebooku, tvrdí organizácia Transparency international Slovensko (TIS). Na utorkový predvolebný míting v petržalskom Dome kultúry Lúky pozývala ĽSNS prostredníctvom plateného statusu, hoci strana tvrdí, že nemá žiadne výdavky na sociálne siete a neuvádza ich ani na svojom transparentnom účte.


„V statuse je uvedené, že reklamu zaplatil Tomáš Špaček, 23-ročný študent z Bratislavy, ktorý za ĽSNS kandiduje z 53. miesta. Podľa zákona však predvolebnú kampaň môžu platiť len kandidujúce strany,“ uviedla organizácia. „Reklamu na Facebooku zaplatil pán Špaček z vlastných prostriedkov, túto nám však následne poskytol na základe zmluvy o poskytnutí bezodplatného plnenia,“ reagoval hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica.

Stretnutie ĽSNS v Petržalke
Zdroj: Facebook/Transparency International Slovensko

Zmluvu pre TIS odmietol sprístupniť, vraj ju poskytnú výlučne štátnym kontrolným orgánom.


Predvolebná dráma! Kotlebovci oklamali Petržalčanov, polícia to ticho tolerovala


Vlastné kampane a účty ako hypotetická zbytočnosť

Transparency však hovorí, že vysvetlenie ĽSNS odporuje duchu zákona. „Dotiahnuté ad absurdum by takýmto spôsobom strany vôbec nemuseli viesť vlastné kampane a zakladať účty, pretože jednotliví darcovia im môžu v kalendárnom roku podarovať formou daru alebo bezodplatného plnenia každý až 300-tisíc eur. Takúto kampaň mimo transparentného účtu by občania nemali ako skontrolovať,“ vyhlásila mimovládna organizácia.

Kotlebovci na zhromaždení pred domom kultúry Lúky v Petržalke
Stretnutie ĽSNS v Petržalke
Zdroj: Facebook/Petržalka - Jakub Kuruc

Podľa nej ide o druhý prešľap tejto strany, ktorá už koncom novembra uskutočnila podozrivý vysoký hotovostný výber z transparentného účtu v sume 26-tisíc eur. Zároveň TIS potvrdila, že na stranu Kotlebovci - ĽSNS podávajú podnet volebnej komisii.


Galéria

Financovanie príspevkov kotlebovcov je Kotlebovci na zhromaždení pred

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články