Sobota, 4. december 2021. Meniny má Barbora, zajtra Oto.

Karabín si nie je istý, či sa súdnym rozhodnutím skončili spory

Milan Karabín
Milan Karabín
Zdroj: SITA
27.09.2007 11:20

BRATISLAVA - Predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Milan Karabín si nie je celkom istý, že rozhodnutím Ústavného súdu (ÚS), ktoré rozhodlo o súdnom podaní ministra spravodlivosti Štefana Harabina na jeho osobu, sa skončia spory medzi NS SR a Ministerstvom spravodlivosti (MS) SR.


Uviedol to dnes na tlačovej besede, kde hovoril o stredajšom rozhodnutí ÚS, podľa ktorého ho nemožno disciplinárne stíhať za jeho rozdielny právny názor a výklad právnych noriem. "Kolegovia na NS to pociťovali ako zadosťučinenie za svoju prácu, aby nikto nepochyboval o tom, že konajú vždy nezávisle a nestranne a že je neprípustný tlak na nich," komentoval Karabín rozhodnutie ÚS.

Minister spravodlivosti Štefan Harabin podal návrh na disciplinárne konanie voči predsedovi NS Milanovi Karabínovi za to, že nerešpektoval kontrolu ministerstva spravodlivosti o dodržiavaní zákona o štátnej službe. Karabín totiž vyvodil postihy voči dvom štátnozamestnaneckým pracovníčkam zo správy súdu a jednej zamestnankyni vo verejnej službe. Dôvodom na tento krok bolo to, že nevysvetlili predsedovi NS, ktorý je zároveň vedúcim služobného úradu, rozdiely účtovného a fyzického stavu majetku zaobstaraného v predchádzajúcom období. Karabín v októbri 2006 uviedol, že má informácie, že podnet na MS podali voči nemu odvolané hospodárske pracovníčky. Po prepustení sa zamestnali na ministerstve spravodlivosti.

Karabín zastáva názor, že NS nie je podriadeným služobným úradom MS, a ak by to tak bolo, bol by to zásah do nezávislosti súdu. "Vždy som veril v spravodlivosť, ktorá sa teraz presadila. Išlo v podstate o pozíciu NS - ten by bol vo vleku vládneho orgánu, ministerstva spravodlivosti," povedal Karabín o situácii, ktorá vznikla v auguste minulého roku, keď MS chcelo robiť na NS kontrolu a Karabín sa vtedy vyjadril, že to nie je možné a nie je to v súlade so zákonmi a s princípmi nezávislosti NS, čo sa týka aj oblasti zamestnancov.

Zásah zo strany MS bol podľa Karabína hrozbou aj pre ostatných sudcov NS, ale aj sudcov a predsedov nižších súdov, že sa môžu dostať pred disciplinárny súd za svoje stanovisko. "To by vlieklo justíciu pred rok 1989," povedal Karabín, podľa ktorého by občan mal hľadať dôveru aspoň na Najvyššom súde, keď sa už inde spravodlivosti nedovolá. Rozhodnutie ÚS pociťuje Karabín "nielen ako osobnú satisfakciu, ale aj ako satisfakciu pre Najvyšší súd SR, ktorý si tak uchoval svoje nezávislé postavenie vo vzťahu k výkonnej moci".

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články