°C

Nedeľa, 17. január 2021. Meniny má Nataša, zajtra Bohdana.

Kauza Bašternák mieri do finále: Kaliňák koalícii odhalil účty, pozrite si dokumenty na FOTO

Robert Kaliňák
Robert Kaliňák
Zdroj: SITA
13.06.2016 17:30

BRATISLAVA - Minister vnútra Robert Kaliňák má na krku vážne obvinenia z krytia kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka a podozrivých príjmov na svoj účet. Opozícia volá po jeho hlave. Štvorkoalícia ho však podržala. Oznámil to pred malou chvíľou Robert Fico. Kaliňák sám ukázal účty, ktoré majú dokázať jeho nevinu.


Premiér Robert Fico prišiel pred médiá okolo pol druhej, aby informoval, že svoju pravú ruku koalícia podrží. Po dnešnom trojhodinovom rokovaní Koaličnej rady prečítal Fico spoločné stanovisko vládnej štvorky.

Zároveň oznámil, že vo vláde sú pohoršení, akým spôsobom prišiel 24-ročný mladík k bankovým prevodom Kaliňáka a Počiatka. “Vládna koalícia vyjadruje vážne znepokojenie, že asistent poslanca SaS úmyselne porušil bankové tajomstvo, ktoré sú hrubo skresľované a zneužívané za účelom politickej konfrontácie,” vyhlásil Fico.

Kauza Bašternák mieri do
Zdroj: SITA, TASR

Po vyhlásení sa okamžite zobral a odišiel. Novinári sa nemohli pýtať. Ešte pred stretnutím koaličnej rady sa vyjadril Bugár, že ministra vnútra podržia. "To, čo tvrdí opozícia, z tých dokumentov nevyplýva. Myslím si, že minister Kaliňák ukáže dnes dokumenty verejnosti. Ak vám to urobí, zistíte, že to kauza nie je. Z týchto dokumentov vôbec nevyplýva, že by mal blízky vzťah s Bašternákom," povedal Bugár.

Kaliňák mal čo vysvetľovať

Za dôvody útokov označil nevyrovnanie sa opozície s tým, že nie sú súčasťou vlády. Ako druhý dôvod označil strach. „Jediný, kto sa bojí, je Igor Matovič,“ povedal Kaliňák s tým, že poukázal na starú kauzu jeho firmy deň pred daňovou kontrolou. Druhým, kto sa má báť, je podľa Kaliňáka finančná skupina Penta, najmä v podaní týždenníka Trend. Obvinil Slobodu a Solidaritu, že za cenu trestného činu získavajú informácie. Tie mala SaSka deformovať a úmyselne niektoré informácie zamlčať.

Kauza Bašternák mieri do
Zdroj: SITA

Kaliňák prepojenie s Bašternákom a pohybmi na účte medzi jeho firmou a vlastným účtom vysvetľoval takto:

V septembri 2013 dostal ponuku na odkúpenie časti firmy B.A. Haus od odchádzajúceho akcionára. Odchádzajúci akcionár bol Ladislav Bašternák. O túto ponuku sa začal zaujímať z dvoch dôvodov. B.A. Haus vlastní dva byty, v jednom býva aj Kaliňák. "Za sumu 430 tisíc eur kúpil 16 percentný podiel tejto spoločnosti. Keďže išlo o väčšiu investíciu, požiadal som o úver v Tatrabanke," povedal Kaliňák.

Kauza Bašternák mieri do
Zdroj: SITA, TASR

Od banky dostal 500 tisíc úver, následne uhradil platbu za akcie v spoločnosti B.A Haus. Od roku 2013 je teda akcionárom aj Robert Kaliňák a všetky platby vyplývajú z hospodárskej činnosti firmy. Zopakoval, že od Bašternáka žiadne príjmy neobdržal.

Kauza Bašternák mieri do
Zdroj: topky

Kauza Bašternák mieri do
Zdroj: topky

Kauza Bašternák mieri do
Zdroj: topky

Kauza Bašternák mieri do
Zdroj: topky

Kauza Bašternák mieri do
Zdroj: topky

Kauza Bašternák mieri do
Zdroj: topky

Opozíciu prekvapili reakcie Bugára a Procházku

Opozičníci Richard Sulík, Igor Matovič, Jozef Rajtár, Veronika Remišová, Alojz Baránik, Richard Vašečka slovami šéfa SaS vyjadrili veľkú počudovanie nad reakciami lídrov koaličných partnerov Smeru. Opozícia opäť chce vysloviť nedôveru ministrovi vnútra. Matovič vyhlásil, že zajtra spravia ďalšiu tlačovku, kde vyvrátia napočítaných 10 klamstiev Kaliňáka.

Špeciálny prokurátor vydal pokyn v prípade Kaliňáka a Počiatka

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vydal dnes pokyn riaditeľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petrovi Hraškovi, aby sa začal zaoberať možným podozrením zo spáchania trestných činov zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka a exministra dopravy a financií Jána Počiatka.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, TMZ
FOTO: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články