Ľudí v uliciach Bratislavy vyľakala krv na viacerých miestach: FOTO Záhada odhalená | Topky.sk

°C

Pondelok, 18. november 2019. Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta.

Ľudí v uliciach Bratislavy vyľakala krv na viacerých miestach: FOTO Záhada odhalená

Zdroj: topky
09.05.2016 16:00

BRATISLAVA - Na viacerých miestach v Bratislave sa dnes ľuďom naskytol netradičný pohľad. Vybrané autobusové zastávky zdobili zakrvavené lekárske plášte. O akú kampaň ide a kto ich tam zavesil?


Krvavé lekárske plášte sa dnes ráno objavili na viacerých frekventovaných miestach v Bratislave. Podľa odkazu, ktorý na nich visí, upozorňujú na zabíjanie lekárov vo vojne a nedostatok zdravotníckych pracovníkov v Sýrii.

Zastávka pod Mostom SNP
Ľudí v uliciach Bratislavy
Zdroj: topky

V popisku na plášti je napísané: "Lekári sú mŕtvi. Kto bude liečiť deti v Sýrii?". Plášte je možné vidieť v hlavnom meste napríklad na autobusovej stanici či pod Mostom SNP. Pýtali sme kompetentných na bratislavskom magistráte, či registrujú túto kampaň.

Autobusová stanica
Ľudí v uliciach Bratislavy
Zdroj: topky

Hovorkyňa primátora Iva Nesrovnala nám odpovedala, že mesto s tým nič nemá. "Nikto nás o tom neinformoval, mesto to neorganizovalo," zareagovala hovorkyňa Ivana Skokanová.

Ľudí v uliciach Bratislavy
Zdroj: topky

Dopravný podnik Bratislava nám potvrdil, že spravuje pod Mostom SNP iba obratisko. S krvavými plášťami nemá nič spoločné. Z našich fotiek je vidno, že autori plášťami nešetrili, v doobedňajších hodinách ich tam bolo plno.

Ľudí v uliciach Bratislavy
Zdroj: topky

Ku kampani sa prihlásila nezisková organizácia Magna. Humanitárna organizácia MAGNA dnes v centre Bratislavy upozorňuje na dôsledky vojny v Sýrii a akútnu potrebu zdravotnej starostlivosti. Krvavé plášte sa ráno zjavili na rôznych miestach v centre mesta, ich cieľom bolo upriamiť pozornosť verejnosti na útoky na lekárov a potrebu nahrádzať zdravotnú starostlivosť v Sýrii.

Zastávka pod Mostom SNP
Ľudí v uliciach Bratislavy
Zdroj: topky

Najnebezpečnejším miestom v Sýrii je momentálne nemocnica. Lekári a zdravotnícki pracovníci sú terčom útokov. Nemocnica je v priemere bombardovaná každé 4 dni. Dve tretiny nemocníc sú zničené, väčšina lekárov bolo zabitých alebo z krajiny odišli. Ľudia zomierajú nielen v dôsledku vojnových zranení. Infekčné ochorenia, chronické choroby aj z nášho pohľadu banálne ochorenia sa často skončia smrťou, pretože niet lekára, liekov ani zdravotníckeho materiálu," hovorí k súčasnej situácii v Sýrii Martin Bandžák, výkonný riaditeľ slovenskej humanitárnej organizácie MAGNA.

Ľudí v uliciach Bratislavy
Zdroj: topky

V Sýrii stále žije viac ako 12,5 mil. ľudí, v nepredstaviteľných podmienkach, chudobe a strachu. V okolitých krajinách ako Libanon, Jordánsko a Turecko ďalších 5 miliónov. Ľudia utekajúci pred vojnou majú len veľmi obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti, k liekom, v obkľúčených oblastiach ako je mesto Homs, prístup k zdravotnej starostlivosti prakticky neexistuje. Sú plne odkázaní na humanitárnu pomoc. Dlhodobo, pretože situácia sa evidentne nevyrieši v krátkom čase. Preto sa MAGNA rozhodla postaviť dlhodobú misiu zameranú na zdravotnícku pomoc v Sýrii a v okolitých krajinách.

Oblasť, v okolí mesta Homs, kde MAGNA, pôsobí je dlhodobo obliehaná a bombardovaná. Potreba mobilných zdravotníckych služieb je aktuálne jediná možnosť, ako sa dostať k ľuďom, ktorí pomoc potrebujú. V teréne spolupracujeme so sýrskymi lekármi a zdravotníckymi pracovníkmi. MAGNA mobilná klinika dennodenne vyráža za pacientmi, pokrývame oblasť s približne 200 tisíc obyvateľmi.

Každý deň ošetrujeme vojnové zranenia, staráme sa o matky a novorodencov, predchádzame ťažkej podvýžive a poskytujeme aj psychosociálnu pomoc, ktorá je v konfliktoch mimoriadne potrebná. Bezpečnosť našich tímov je na prvom mieste – denne preverujeme bezpečnostnú situáciu, sledujeme GPS polohu, všetci pracovníci sú trénovaní na bezpečnostné opatrenia. Napriek tomu, je to pôsobenie v mimoriadne ostrom vojnovom konflikte.

Humanitárna misia MAGNA je financovaná z pravidelných príspevkov darcov, preto aj ľudia ma Slovensku môžu pomôcť zachraňovať životy. Len 3 eurá mesačne zabezpečia lieky pre jedného pacienta, 9 eur každý mesiac znamená desať ošetrených pacientov a 30 eur každý mesiac nám pomôže vyslať mobilnú kliniku do terénu každý deň. Podporiť nás môžete zaslaním pravidelnej darcovskej sms v hodnote 3 eur mesačne na číslo 806 s textom MAGNA, alebo www.magna.sk


Galéria

Zastávka pod Mostom SNP Autobusová stanica Zastávka pod Mostom SNP

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TMZ
FOTO: SITA/Martin Bandžák, Topky

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články