°C

Piatok, 28. február 2020. Meniny má Zlatica, zajtra Radomír.

Matík, odsúdený za tunelovanie nebankoviek, sa roky ukrýval: Teraz sa chcel brániť, neuspel

František Matík
František Matík
Zdroj: Foto: TASR
25.04.2016 16:00

BANSKÁ BYSTRICA - Právoplatne odsúdený František Matík, ktorý počas úteku dostal od vtedajšieho Špeciálneho súdu 11,5 roka väzenia v kauze týkajúcej sa tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest, sa nového procesu nedočká. Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, dnes zamietol jeho návrh na povolenie obnovy konania.


Podľa súdu neboli na to splnené podmienky. Nevyšli totiž najavo žiadne nové skutočnosti alebo dôkazy, ktoré by súdu v čase rozhodovania neboli známe a ktoré by odôvodňovali iné rozhodnutie o jeho vine i treste. Rovnaký právny názor mal aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Matík, odsúdený za tunelovanie
Zdroj: Foto: TASR

Matík unikal pred spravodlivosťou 13 rokov, avšak ako dnes pred senátom tvrdil, "jeho odchod bol vynútený obavou o bezpečie svojej rodiny, manželky a štyroch detí". Od roku 2007 bol vydaný príkaz na dodanie Matíka do výkonu trestu. Zdržali ho až vlani v Srbsku a posadili do väzby. V januári tohto roka ho vydali na výkon trestu na Slovensko.

Matík, odsúdený za tunelovanie
Zdroj: Foto: TASR

Ako dnes Matík i jeho obhajca pripomenuli senátu, srbské justičné orgány ho vydali s výhradou, že slovenská strana mu údajne povolí nový proces. Prokurátor ÚŠP však pre médiá spresnil, že obsahom výhrady bolo iba "právo odsúdeného požiadať o nové prerokovanie veci na Slovensku, čo aj urobil, ale súd jeho návrhu nevyhovel".

Matík, odsúdený za tunelovanie
Zdroj: Foto: TASR

Matík, uznaný vinným z trestných činov podvodu formou spolupáchateľstva a porušenia pravidiel v hospodárskom styku, sa nového procesu domáha preto, že "doposiaľ nebol vypočutý, veci sa majú inak a chce využiť právo na vlastnú obhajobu". 


Galéria

František Matík František Matík

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, miš
FOTO: Archív

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články