Apoštolský nuncius sa sťažuje na zneužitie diplomatickej pošty | Topky.sk

Streda, 16. október 2019. Meniny má Vladimíra, zajtra Hedviga.

Apoštolský nuncius sa sťažuje na zneužitie diplomatickej pošty

Mario Giordana
Mario Giordana
Zdroj: SITA
24.02.2015 14:20

BRATISLAVA – Zástupca zrušeného Rádu sv. Benedikta v Komárne Juraj Szalay zrejme zneužíva diplomatickú písomnosť. Apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana sa preto podľa informácií obrátil s písomnou diplomatickou nótou na slovenské ministerstvo zahraničných vecí.


„Apoštolský nuncius M. Giordana sa oficiálne obrátil na ministerstvo zahraničných vecí so žiadosťou o súčinnosť pri zastavení neoprávneného používania a šírenia dokumentov, ktoré majú štatút diplomatickej písomnosti. Ministerstvo tejto žiadosti vyhovelo, keďže je povinnosťou každej krajiny v zmysle Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch chrániť nedotknuteľnosť diplomatických písomností,“ povedal dnes riaditeľ tlačového odboru ministerstva Peter Susko.

Zneužívanou diplomatickou písomnosťou má byť stanovisko sekretára vatikánskej Kongregácie inštitútu pre zasvätený život José Rodrigueza Carballa, podľa ktorej kongregácia nesúhlasí so spôsobom konania trnavského arcibiskupa, pretože kláštor môže rozpustiť len kompetentný orgán, v tomto prípade táto kompetencia prislúcha výlučne Svätej stolici. Po stanovisku Trnavskej arcidiecézy však kongregácia svoje stanovisko aktualizovala a všetku dokumentáciu posunula na Štátny sekretariát Svätej stolice, ktorý má dať presné inštrukcie, ako vyriešiť spor okolo takzvaného Rádu sv. Benedikta v Komárne. 

Trnavský arcibiskup Ján Orosch minulý rok odobral súhlas na činnosť takzvanému Rádu sv. Benedikta v Komárne, pretože nesplnil stanovené podmienky k činnosti, ktoré vychádzajú z Kódexu kánonického práva. Rád sv. Benedikta v Komárne reprezentoval podľa Trnavskej arcidiecézy jedine hospodár Juraj Szalay, ktorý je civilná osoba a nie rehoľník. 

Na Slovensku dnes pôsobia benediktíni v Banskobystrickej diecéze v kláštore Premenenia Pána v Sampore, ktorí prišli pôvodne z Poľska. Tu žije dvanásť mníchov. Benediktíni sú katolíckym rádom, ktorého členovia žijú podľa najstarších západných mníšskych tradícií kodifikovaných v Regule sv. Benedikta.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články