Pondelok, 23. máj 2022. Meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa.

Odborník radí: Pri jednorazovej nevere treba zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA

BRATISLAVA – Priznanie k nevere podľa psychológa vždy spôsobí vo vzťahu "výbuch", ktorého následky vzťah nemusí prežiť. Preto je veľmi potrebné zvážiť, či úprimnosť nespôsobí väčšiu škodu ako úžitok.


Psychológ Miloš Poštek pripomenul, že podľa výsledkov výskumov sa 50 percent vzťahov, kde sa jeden z partnerov priznal k nevere, skončili rozchodom. "V prípade jednorazovej, krátkodobej nevery by som preto súhlasil s Dr. Plzákom a jeho heslom 'zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať'," uviedol Poštek.

Dlhodobejšia nevera však s určitosťou odkazuje na problémy vo vzťahu, a preto je otázne, čo má prípadné priznanie k nevere docieliť. "Buď je to spôsob ako ukončiť vzťah, alebo snaha o pokánie, ktorého motiváciou je dokázať, na čom nám skutočne záleží a urobiť vzťah lepším, ako bol doposiaľ," povedal Poštek.  

Jedným dychom však dodáva, že v druhom prípade ide "nebezpečnú snahu" a byť úprimným nemusí byť najšťastnejšie rozhodnutie. "Nikdy nevieme, čo také priznanie spôsobí, ako na to tá druhá strana zareaguje," zdôraznil Poštek. "Partner v tom môže veľmi ľahko vidieť poníženie, poukázanie na to, že nie je dostatočne dobrý," upozornil. "Navyše, nikdy nevieme, ako sa toto priznanie vo vzťahu prejaví neskôr," dodal.

Ak sú partneri dostatočne vyzretí a tolerantní, nemusí toto priznanie podľa Pošteka znamenať koniec. "Ak si dostatočne dôverujú a sú ochotní priznať, že sme obyčajní ľudia, ktorí robia chyby, ten vzťah má šancu na budúcnosť," povedal psychológ.

"No je potrebné uvedomiť si, že už to nikdy nebude ako predtým, a to v tomto prípade znamená minimálne v polovici prípadov zhoršenie, ktoré skončí rozpadom," uzavrel Poštek.


Súvisiace články

Najčítanejšie články