Detí dojčí čoraz viac mamičiek, počet návštev u pediatrov klesá | Topky.sk

°C

Sobota, 7. december 2019. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

Detí dojčí čoraz viac mamičiek, počet návštev u pediatrov klesá

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
22.11.2013 11:35

BRATISLAVA - Na Slovensku za posledných desať rokov pribudlo plne dojčených detí.


"Výrazne rastie počet plne dojčených detí do ukončeného šiesteho mesiaca. Kým v roku 2003 bolo takto dojčených len 37,7 percenta detí, v roku 2012 sme zaznamenali viacej ako polovicu (52,6 percenta) dojčených detí," informoval hovorca Národného centra zdravotníckych informácií Peter Bubla. Najviac detí je každoročne dojčených v Bratislavskom kraji, naopak, najmenej v Nitrianskom kraji.

Naďalej však klesá počet vyšetrení u detských lekárov. Kým v roku 1990 zaznamenali pediatri vyše 12,3 milióna vyšetrení, v roku 2000 to bolo necelých 11 miliónov a vlani necelých 6,5 milióna vyšetrení. Medziročne tak klesol počet vyšetrení o približne pol milióna. Deti aj mladí ľudia boli u lekárov sledovaní najčastejšie pre problémy s dýchacími cestami, choroby oka a kože.

Na Slovensku vlani zomrelo 813 detí a mladých ľudí do veku 24 rokov. Najviac zomretých detí bolo vo vekovej skupine do jedného roka (321). Druhú najpočetnejšiu skupinu tvoria 20- až 24-roční (220 zomretých). Najčastejšími príčinami úmrtia detí do jedného roku boli choroby vznikajúce v perinatálnej perióde. V prípade mladých ľudí išlo najmä o dopravné nehody, pády, utopenie, úmyselné sebapoškodenie či napadnutie.
 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články