Pondelok, 24. január 2022. Meniny má Timotej, Timon, Tímea, zajtra Gejza.

Pochybné dary pre Trnavskú arcidiecézu: Sokol a Bezák boli vypovedať na polícii!

Ján SokolGaléria fotiek (2)
Ján Sokol
Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Policajní vyšetrovatelia vypočuli v priebehu predchádzajúcich dvoch týždňov emeritných trnavských arcibiskupov Jána Sokola a Roberta Bezáka.


Podľa informácií mali vypovedať po prvýkrát, pričom boli vypočúvaní ako svedkovia. Ako prvý mal vypovedať Bezák, a to ešte 20. februára, a následne tento utorok (5.3.), aj jeho predchodca na arcidiecéze Sokol.

Samotná polícia tieto informácie oficiálne nekomentuje a nevyjadruje sa ani ku konkrétnym osobám. Hovorca policajného prezídia Michal Slivka však potvrdil, že polícia v súčasnosti vedie trestné stíhanie vo veci podozrenia z trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Toto stíhanie by malo súvisieť s prípadom trnavskej arcidiecézy.

"Vyšetrovateľ dospel k záveru, že v tejto trestnej veci existujú zákonné dôvody na začatie trestného stíhania, teda existujú podozrenia o spáchaní trestného činu," uviedol.

Ešte v januári prenikli na verejnosť informácie, ktoré potvrdzujú sporné dary z USA. Potvrdila to dcéra rodičov, ktorí ich mali poslať arcidiecéze za Sokola. O peniazoch však nikde nie je zmienka v účtovných knihách.

O pochybnom účtovníctve arcidiecézy v minulosti viackrát informovala spravodajská televízia TA3. Ešte v minulom roku napríklad uviedla, že mimo oficiálneho účtovníctva trnavskej arcidiecézy malo skončiť v priebehu niekoľkých rokov viac ako 20 miliónov eur. Navyše v rokoch 1997 až 2009 mala mať arcidiecéza údajne minimálne 80 neevidovaných účtov, na ktorých boli koncom sledovaného obdobia zhruba dva milióny eur. Pred odchodom arcibiskupa Sokola z funkcie však mali byť podľa TA3 účty zrušené a peniaze z nich presunuté.

Samotný Bezák má zákaz vyjadrovať sa pre médiá, no podozrivé hospodárenie už naznačil v minulosti. "Ťažko sa dá vysvetliť, že napríklad biskupský úrad potrebuje mať veľké množstvo účtov. To cítim, ako troška takú hanbu za cirkev," konštatoval v TV Markíza v decembri.

ZDROJ: TASR, Topky.sk/FOTO: SITA Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články