Rómovia sa búria: Naše osady označujú za smetisko! | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Rómovia sa búria: Naše osady označujú za smetisko!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
07.01.2013 13:51

BRATISLAVA - Niektoré slovenské samosprávy nútene vysťahúvajú Rómov a búrajú ich príbytky pod zámienkou uplatňovania zákona o odpadoch. Tvrdí to Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) v Budapešti, podľa ktorého existujú dôvodné pochybnosti, či sa pri takomto vysťahovaní rešpektujú medzinárodné právne normy.


Príslušné úrady totiž podľa ERRC definujú pri vysťahovaní Rómov ich príbytky a osady ako odpad, respektíve nelegálne skládky odpadu.

"Dňa 30. októbra (2012) nútene vysťahovali viac ako 150 ľudí, vrátane vyše 60 detí, zo svojich domovov v mestskej časti Nižné Kapustníky v Košiciach. Ich príbytky boli zbúrané, keďže podľa vyjadrení samosprávy išlo o čiernu skládku odpadu a ich samotných rozviezli autobusmi do iných obcí, kde mali údajne mať trvalé bydlisko. Mediálne správy však naznačili, že najmenej 17 ľudí odviezli do obce Rakúsy v okrese Kežmarok, kde nielenže nemali registrovaný trvalý pobyt, ale nemali tam ani žiadnych príbuzných," uvádza ako príklad ERRC.

Nútené vysťahovania Rómov pod zámienkou uplatnenia zákona o odpadoch sa podobne podľa neho využilo v košickej mestskej časti Demeter či v Žiari nad Hronom. Európske centrum pre práva Rómov sa pritom obáva, že táto situácia sa môže opakovať aj v iných obciach.

"Viac ako 400 starostov miest a obcí sa totiž prihlásilo k iniciatíve Zobuďme sa! Iniciatívu založil primátor Žiaru nad Hronom Ivan Černaj a kladie si za cieľ odstránenie nelegálnych osád a vysťahovanie 'neprispôsobivých občanov' z nich prostredníctvom definovania osád ako skládok odpadu," upozorňuje európske centrum.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články