Rómovia odštartujú obrovskú petíciu: Varujú Fica pred rabovaním! | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Rómovia odštartujú obrovskú petíciu: Varujú Fica pred rabovaním!

František Tanko
František Tanko
Zdroj: SITA
15.01.2013 20:25

BRATISLAVA - Mimoparlamentná Strana Rómskej únie (SRÚ) odštartuje budúci týždeň na východnom Slovensku celonárodnú petíciu. V nej v desiatich bodoch zhrňuje návrhy, ktoré majú pomôcť rómskej menšine na Slovensku.


Vládna rómska reforma totiž podľa nich nespĺňa predvolebný prísľub "sociálnych istôt", ktorý dal Smer-SD, a situácia sa nezlepšila ani výmenou na poste splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Členovia strany plánujú na prelome februára a marca zorganizovať protestný pochod Rómov pred Úradom vlády SR v Bratislave.

"Upozorňujem Roberta Fica (Smer-SD), aby si veľmi dobre rozmyslel rómsku reformu, pretože sa mu môže ľahko vyšmyknúť z ruky, čo je veľmi nebezpečné a nepríjemné tak pre Slovensko, ako aj okolité štáty. Aby sa nezopakoval rok 2004, že Rómovia pôjdu od hladu rabovať," podotkol predseda SRÚ František Tanko.

V petícii členovia strany žiadajú zriadiť pracovnú agentúru pre Rómov či previesť nepotrebné nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu na rómske organizácie, ktoré by ich využili na menšinové školy a výchovné zariadenia. Požiadavky sú zamerané aj na prehľadnejšie rozdeľovanie financií určených pre rómsku menšinu. Zbytočné je podľa SRÚ aj to, aby vláda mala samostatného splnomocnenca pre Rómov, keď existuje splnomocnenec pre menšiny.

Petičné návrhy predstavitelia SRÚ adresovali v otvorenom liste premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD). Ani po mesiaci sa však odpovede nedočkali. "My naozaj nechceme robiť zle, my chceme pomoc od štátu," uzavrel Tanko.

Úrad vlády odporúčal obrátiť v súvislosti s reakciou na ministerstvo vnútra, ktorý má po minuloročnej zmene kompetencií na starosti rómsku problematiku. Ten verí, že riešením problémov Rómov na Slovensku je práve pripravovaná reforma. Pripomína pritom, že na jej vypracovaní sa podieľali predstavitelia tretieho sektora a pripomienkovať ju môžu aj zástupcovia dotknutej menšiny. "Ak má teda SRÚ konkrétne konštruktívne a efektívne návrhy na riešenie tejto problematiky, môže ich zaslať na Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, ktorý sa s nimi rád oboznámi," reagovalo ministerstvo vnútra.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články