Utorok, 7. február 2023. Meniny má Vanda, zajtra Zoja.

Paška: Ak sa konflikt záujmov nepreukáže, Záhumenský v NR SR zostane

Pavol PaškaGaléria fotiek (1)
Pavol Paška

BRATISLAVA - Pokiaľ parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií nepreukáže konflikt záujmov u bývalého štátneho tajomníka rezortu pôdohospodárstva Mariana Záhumenského, má právo v parlamente pôsobiť.


Konštatoval to pre agentúru SITA predseda parlamentu Pavol Paška. Predstavitelia Smeru-SD pritom v minulosti viackrát deklarovali, že parlament by sa nemal stať odkladiskom ľudí z exekutívy, ktorí zlyhali čo i len morálne. Podľa Pašku však existuje "vážny rozdiel" medzi súčasným odchodom M. Záhumenského z vládnej pozície a tým, čo bolo v minulom volebnom období. "Pán Záhumenský odišiel z postu štátneho tajomníka na základe vlastnej žiadosti," poznamenal Paška a dodal, že doposiaľ sa nepreukázalo, či bol Záhumenský v konflikte záujmov z "pohľadu kauzy, ktorú rozpútali opoziční poslanci". Ak výbor konflikt záujmov preukáže, Záhumenský bude podľa Pašku z parlamentu musieť odísť.

Tlak na Záhumenského odchod z funkcie začal po tom, ako rezort zmenil pravidlá pre priame platby pestovateľom tabaku, čím niekoľko firiem a medzi nimi aj jeho firma získala na dotácie nárok. Predseda vlády Robert Fico sa svojho nominanta zastal s tým, že ho neodvolá, naopak podá trestné oznámenie na bývalého šéfa rezortu Simona. S odvolaním sa na list európskej komisárky vyhlásil, že ministerstvo zmenou pravidiel pre priame platby pestovateľom tabaku napravilo protiprávny stav spôsobený Simonom. V deň, keď Záhumenský oznámil svoj odchod z funkcie, boli medializované správy, že skolil trofejného jeleňa ako dar od Štátnych lesov.


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články