Sobota, 21. máj 2022. Meniny má Zina, zajtra Júlia, Juliána, Rita.

ONLINE Slovensko bojuje s kalamitou: Hasiči zachránili dievča zo zajatia snehu!

Parkovisko v ČadciGaléria fotiek (28)
Parkovisko v Čadci

BRATISLAVA - Kalamitný stav na Slovensku v dôsledku nepriaznivého počasia pokračuje. Meškajú mnohé vlaky, niektoré z horských priechodov sú stále uzatvorené. Pre prudký vietor dokonca museli odstaviť aj lanovky vo Vysokých Tatrách. Žilinský samosprávny kraj odporučil stredným školám, aby na zajtra vyhlásili riaditeľské voľno.


Nasnežilo vo vašom meste alebo obci natoľko, že pomaly nespoznávate vlastnú ulicu? Pošlite nám FOTKY a VIDEÁ zo snehom zasypaných miest na fotky@topky.sk aj s popisom, kde zábery vznikli!

22:30 Dievča uviazlo v snehu, zachránili ho hasiči

Profesionálni hasiči z Čadce a dobrovoľní hasiči z Korne dnes zachránili 16-ročné dievča, ktoré cestou zo školy domov uviazlo vo vyše metrovom snehu v kysuckej obci Korňa. Vysilené dievča podľa veliteľa dobrovoľných hasičov dnes popoludní zavolalo na tiesňovú linku.  „Vzhľadom na vysokú nádielku snehu hasiči vyzbrojení dekami a transportnými nosidlami pokračovali pešo. Dievča našli pri vedomí, no vystrašené a uzimené. Uložili ho do transportných nosidiel, zabalili a transportovali k hasičskému vozidlu. Následne ju transportovali do nemocnice. Dievča je mimo ohrozenia života.

20:44 Na Kysuciach už sprejazdnili hranice do Česka

Cez hraničný priechod Svrčinovec na Kysuciach už začali púšťať kamiónovú dopravu. Hraničný priechod s Českou republikou je momentálne prejazdný v oboch smeroch, prípadné ďalšie silné sneženie však môže situáciu opäť skomplikovať.

20:40 Na severe nasadia armádu

Armáda nasadí v piatok od siedmej ráno desiatich vojakov do obce Turzovka v okrese Čadca, kde budú pomáhať občanom bojovať so snehovou kalamitou. Vojaci majú za úlohu najprv zistiť stav kalamity v obci a odhadnúť potrebu ďalších prostriedkov. Podľa ich informácií potom ozbrojené sily nasadia svoje stroje z blízkych útvarov, s ktorými budú títo vojaci pomáhať obci.

19:59 Česko hlási prvé úmrtia

Česká republika už kvôli počasiu hlási dve úmrtia. Obaja ľudia umreli na podchladenie. Okrem kalamít kolabuje u našich západných susedov aj železničná doprava. Dopraváci varujú ľudí, aby necestovali do Čiech. V noci očakávajú navyše miestami aj poľadovicu.

19:39 Turzovke s odstraňovaním kalamity pomôže armáda

Armáda nasadí v piatok od siedmej ráno desiatich vojakov do obce Turzovka v okrese Čadca, kde budú pomáhať občanom bojovať so snehovou kalamitou. Informoval o tom hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga. Dnes večer požiadal starosta Turzovky operačné centrum o nasadenie síl, ale aj vojenskej techniky. Konkrétne potrebujú snehovú frézu, univerzálny nakladač a ďalšie nákladné autá. Vojaci majú za úlohu najprv zistiť stav kalamity v obci a odhadnúť potrebu ďalších prostriedkov. Podľa ich informácií potom ozbrojené sily nasadia svoje stroje z blízkych útvarov, s ktorými budú títo vojaci pomáhať obci.

Vojaci už vozia pitnú vodu do vodojemov v obci Plavnica (okres Stará Ľubovňa) a Čavoj (okres Prievidza). V pohotovosti sú podľa Vangu ďalší príslušníci ozbrojených síl aj s ťažkou technikou, ktorí sú v prípade potreby pripravení zasiahnuť.

19:22 Priechod Svrčinovec je prejazdný pre osobnú dopravu

Hraničný priechod Svrčinovec je pre osobnú dopravu prejazdný bez problémov. Pre nákladnú dopravu je zo slovenskej strany zatiaľ prejazdný pre vozidlá, ktoré sú odstavené na ceste I/11 od Kysuckého Lieskovca po Svrčinovec. Uviedol to hovorca Krajského riaditeľstva (KR) PZ v Žiline Radko Moravčík.

19:15 Kolóny kamiónov na Kysuciach sa začali hýbať, stále bojujú so snehom

Na Kysuciach a Hornom Považí bojujú s neustále pribúdajúcim snehom a kolónami odstavených kamiónov. Od stredy tam napadlo takmer meter snehu a stále vytrvalo sneží. Krízové štáby hľadajú riešenia, ako a kam odvážať haldy snehu. Kolóny odstavených kamiónov sa po 18-tej začali hýbať, polícia najprv púšťa kamióny stojace na krajnici cesty medzi Kysuckým Lieskovcom a hraničným priechodom Svrčinovec.

V dvadsiatich obciach v okrese Čadca dnes napoludnie vyhlásili mimoriadnu situáciu. „Prístup do obcí je s problémami, ale cesty sú zjazdné. Starostovia si situáciu v obci riešia vlastnými silami a prostriedkami. Prioritou je teraz sprejazdnenie ciest do každej obce, aby mohla byť zabezpečená zdravotná pomoc, dojazd hasičských vozidiel a zásobovanie,“ uviedol šéf odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Čadci Marián Furka.

18:50 Čertovicu zatvorili kvôli lavínam

Horský priechod Čertovica je od 17.00 h opäť uzavretý pre všetku dopravu. Z liptovskej strany tu totiž padajú snehové lavíny z priľahlých svahov. Informoval o tom Ján Chaban z Banskobystrickej regionálnej správy ciest - Centrálny dispečing Banská Bystrica.

Horský priechod bol počas dňa uzavretý a keď ho na chvíľu otvorili, opäť tu spadli lavíny. Podľa Chabana teraz lavíny odstraňujú.

18:19 Kamiónmi na Kysuciach sa pomaly plní celá D1

Na Kysuciach stoja kamióny v 40-kilometrovej kolóne, na hlavnom ťahu do Českej republiky a Poľska vodiči čakajú už druhý deň. Pomaly im dochádza jedlo, pitie aj nafta. V stredu stáli kamióny na krajnici až po Žilinu, večer sa začala plniť aj diaľnica D1, dnes hlásia kolóny až v Trenčíne. Podľa informácií portálu tvnoviny.sk policajti dokonca kamióny otáčali späť na Bratislavu, už ich nemali kam zaparkovať. V Žilinskom kraji navyše nebol zjazdný žiadny hraničný priechod.

Kysucký Lieskovec pod snehom (foto: Jaroslav Hmira)

Kysucky Lieskovec pod snehom
Galéria fotiek (28)
Zdroj: Tip čitateľa

Sneh skomplikoval život aj obyvateľom Krásna nad Kysucou (foto: cipoboss)

ONLINE Slovensko bojuje s
Galéria fotiek (28)
Zdroj: Tip čitateľa

16:54 Situácia v Prešovskom kraji je stabilnejšia, záveje sa stále tvoria

Situácia na cestách v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) sa mierne upokojila, naďalej sú však problematické niektoré úseky. "Tvorba snehových závejov a jazykov je naďalej v okolí Bardejova pri obciach Smilno, Hutka, Raslavice, ďalej v okolí Humenného pri obciach Výrava, Palota, Kamenica, Ulič, Brekov, Závadka, Porúbka a aj v okolí Popradu najmä v oblasti Vysokých Tatier, pri obci Stráne pod Tatrami, v okolí Spišskej Belej, Podolínca, Šuňavy a Štrby," vymenúva dispečer Správy a údržby ciest PSK Miroslav Milý.

Problémy sú naďalej podľa neho aj v okolí Prešova, najmä smerom na Pusté Pole, Sokolovce, Jakubovany, Bajerovce, Polomu, Kyjov, Ľubotín, horský priechod Branisko, Klenov, Lačnov, Hermanovce, Závadku, Hradisko, Mošurov, Geraltov. V okrese Stará Ľubovňa sa môžu ešte stále vytvárať snehové záveje pri Podolínci, Stráňanoch, Šambrone, na horskom priechode Magura, v obciach Osturňa, Hrabovčík, Kurimka. "V okolí Svidníka je to Kelča, Poľana, Varechovce, Vyšný Komárnik a v okolí Vranova obce Davidov, Rudľov, Vechec, Dlhé Klčovo," doplnil Milý.

Neprejazdné úseky vplyvom silného vetra a snehových závejov sú cesty III. triedy v chotári obce Šuňava a cesta III. triedy medzi obcami Bajerovce, Krásna Lúka a Šambroň. Na úprave ciest počas celého dňa pracuje viac ako 100 mechanizmov. "Naďalej očakávame sneženie, silný vietor a možnosť tvorby snehových jazykov a závejov. Snežiť by malo ešte aj v piatok, takže situáciu sledujeme," uzavrel Milý.

16:48 V Prievidzi zasadne kvôli počasiu krízový štáb

Kvôli nepriaznivému počasiu a jeho dôsledkom zasadne krízový štáb aj v Prievidzi. Podľa hovorcu mesta Michala Ďureje by sa tak malo stať v piatok 17. februára v ranných hodinách.

"V dôsledku kalamitnej situácie na cestách a chodníkoch, ale aj v dôsledku nepriaznivej predpovede počasia na ďalšie dni má pracovné stretnutie krízového štábu za úlohu prijať návrhy a následne zrealizovať opatrenia na odstránenie súčasného stavu," informuje mesto na svojej internetovej stránke.

16:23 Čadčania sa môžu pochváliť novým rekordom v snehovej nádielke. Tromfli totiž rekord z roku 1984, keď napadalo 51 cm snehu. Tentoraz je to 60 cm.

16:19 Mimoriadnu situáciu vyhlásili už aj v Handlovej

Mimoriadnu situáciu už vyhlásili aj v Handlovej. V baníckom meste napadlo za dva dni na niektorých miestach až jeden meter snehu, doprava v meste kolabuje. Primátor mesta Rudolf Podoba z dôvodu nepriaznivých klimatických podmienok vyhlásil mimoriadnu situáciu dnes o 13:30. Ako informovala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová, dnes zvolali v Handlovej aj mimoriadny krízový štáb, ktorý rokoval o riešení tejto situácie a ďalšom postupe.

Fotky a video, ktoré ste nám poslali.

Čadca pod snehom (foto: mi3o)

(foto: )
Galéria fotiek (28)
Zdroj: Tip čitateľa

Parkovisko v Čadci (foto: Klaudia Lasová)
Chodníky pre chodcov v
Galéria fotiek (28)
Zdroj: Tip čitateľa


Poriadna dávka snehu sa ušla aj iným miestam...
Terchová - Jánošíkove diery (foto: Kozák)
Terchová - Jánošíkove diery
Galéria fotiek (28)
Zdroj: Tip čitateľa
Na ceste Medzilaborce - Vyrava - Snina (foto: Sergej Vojtko)
(foto: )
Galéria fotiek (28)
Zdroj: Tip čitateľa

Oravská Polhora (foto: Zuzana Révajová)
(foto: )
Galéria fotiek (28)
Zdroj: Tip čitateľa

Dva metre snehu v Podbanskom (foto: Martin Trnovský)
(foto: )
Galéria fotiek (28)
Zdroj: Tip čitateľa


Snehová kalamita v Púchove (Video: Daniel Brezničan)


15:06 Kým si vodiči zvyknú na sneh, spôsobia niekoľko nehôd

Bratislavských vodičov aj dnes ráno prekvapila dávka snehu na cestách. Podľa dopravného analytika Jána Bazovského mnohí si zmenu povrchu vozovky hneď neuvedomujú a zo zotrvačnosti jazdia rýchlejšie, než im to stav cesty dovoľuje.

Podľa analytika kalamitné problémy nespôsobuje len sneh, pomalšia jazda a nezodpovednosť šoférov, ale najmä veľký počet vozidiel, ktoré Bratislavčania každý deň používajú bez ohľadu na poveternostné podmienky.

Vodiči niekedy podľa neho neoprávnene vinia správcov ciest, namiesto toho, aby si uvedomili, že zimné obdobie vždy obmedzuje plynulosť premávky.Údržba širokej siete cestných komunikácií s množstvom parkujúcich vozidiel je oveľa náročnejšia ako pri rovných cestných ťahoch. Vozidlá technickej údržby preto nemôžu byť hneď a na všetkých uliciach súčasne, dodáva.

14:36 Na D3, R5 a I/11 vyhlásili kalamitnú situáciu

Na viacerých úsekoch ciest na Slovensku je vyhlásená kalamitná situácia prvého stupňa. Ako na dnešnom tlačovom brífingu konštatoval prevádzkový riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Milan Gajdoš, ide o diaľnicu D3, rýchlostnú cestu R5 a o komunikáciu I/11 v žilinskom regióne.

Viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír Ábel dodal, že najzložitejšia situácia je práve na ceste I/11, ktorá smeruje k hraničnému priechodu s Českou republikou Svrčinovec. "Priechod je prejazdný iba pre osobnú dopravu," podotkol.

Hraničný priechod s Poľskom Trstená, ku ktorému smeruje cesta I/59, je aktuálne prejazdný pre osobnú aj nákladnú dopravu. Zložitá situácia je tiež na komunikácii I/18 smerujúcej k priechodu Makov s Českou republikou. Ábel tiež informoval o odstavených kamiónoch na odpočívadlách Hrádok, Sverepec a Beluša, odkiaľ zatiaľ nie sú púšťané ďalej.

"Situácia sa mení z hodiny na hodinu," upozornil Gajdoš vodičov, ktorí sa chystajú na nadchádzajúci víkend za rodinou na východ Slovenska. Dodal, že NDS má "vonku nasadených" 384 zamestnancov a 226 vozidiel. "Problém nám robí prejazdnosť. Len čo je na úseku prekážka, máme problém vykonávať zimnú údržbu," uzatvoril.

13:33 Výstraha SHMÚ pre sever Slovenska

Sever Slovenska bude dnes približne do 18.00 h ohrozovať silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 2. stupňa pre Liptov, Turiec, Oravu, Kysuce, Horehronie a Spiš.

Vietor miestami na hrebeňoch hôr dosiahne v nárazoch 25 až 30 m/s. Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Na celom území, okrem juhu stredného Slovenska, platí výstraha 1. stupňa pre tvorbu snehových jazykov a záveje. To predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity.

Odhŕňanie snehu v Batizovciach

ONLINE Slovensko bojuje s
Galéria fotiek (28)
Zdroj: TASR

13:31 Považská Bystrica vyhlásilo mimoriadnu situáciu

"Okamžite uzatvárame pre verejnosť zimný štadión, krytú plaváreň a všetky telocvične na území mesta. Mesto Považská Bystrica prikazuje všetkým obchodným domom, výrobným a nevýrobným objektom, pri ktorých by mohlo dôjsť k poškodeniu strešného plášťa, aby okamžite začali odpratávať sneh zo striech. V prípade neuposlúchnutia mesto okamžite zastavuje prevádzku zariadení," píše sa vo vyhlásení podpísanom primátorom mesta Karolom Janasom.

Kalamitný sneh je podľa vyhlásenia potrebné vyvážať do priestoru Vŕbie ku Váhu, prípadne na iné miesto po dohode s bezpečnostným technikom mesta. Vyhlásenie mimoriadnej situácie platí až do odvolania

13:30 Kolóna odstavených kamiónov sa tiahne už celými Kysucami

Kolóna odstavených kamiónov sa tiahne už celými Kysucami až k českým hraniciam, kamióny stoja už aj na krajnici diaľnice D1 medzi Bytčou a Žilinou. „Na diaľnici sú kamióny odstavené na pravej krajnici po obec Dolný Hričov. Na ceste I/11 od Žiliny až po Svrčinovec sú kamióny odstavené na pravej strane, pre osobnú dopravu je cesta zjazdná,“ uviedol žilinský krajský policajný hovorca Radko Moravčík.

Kamióny odstavili policajti na vyše 40 kilometroch od Dolného Hričova cez Žilinu až po hraničný priechod Svrčinovec. „Pretože sú už dlhšie v kolónach, oslovili sme Slovenský Červený kríž, ktorý im pripravuje nejaké občerstvenie a teplý čaj, aby nemrzli,“ uviedol šéf odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Čadci Marián Furka.

Donovaly

ONLINE Slovensko bojuje s
Galéria fotiek (28)
Zdroj: TASR

ONLINE Slovensko bojuje s
Galéria fotiek (28)
Zdroj: TASR


13:17 V stredu snežilo rekordne, v Čadci pribudlo až 60 cm snehu

Viaceré miesta Slovenska zahalila v stredu väčšia snehová perina ako je zvykom. "V mnohých regiónoch zaznamenali v stredu rekordy novej snehovej pokrývky," uviedol klimatológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavel Faško. Maximá padli na šiestich meteorologických staniciach. V Čadci nasnežilo až 60 centimetrov, čím počasie prepísalo 28-ročný rekord. Tridsaťtri centimetrov nového snehu napadlo v Beluši a sneh prekonal rekord z roku 1995. Prievidza hlásila v stredu 30 centimetrov nového snehu, čo je o osem viac ako je rekord spred siedmich rokov. V Dolnom Hričove pribudlo 26 centimetrov a padol 21-ročný rekord. Výnimočnú nádielku zaznamenali v stredu aj v Turčianskych Tepliciach s 32 centimetrami čerstvého snehu, kde prepisovali 19-ročný rekord. Štvorročné maximum prekonali v Dolných Plachtinciach, kde nasnežilo 22 centimetrov.

Čadca dostala naozaj poriadnu nádielku

Zasnežené auto v Čadci
Galéria fotiek (28)
Zdroj: Tip čitateľa

Čadečka (foto: M.Mamba)
Galéria fotiek (28)
Zdroj: Tip čitateľa

Pred panelákom na sídlisku
Galéria fotiek (28)
Zdroj: Tip čitateľa

12:49 MHD v Bratislave už jazdí bez meškania, poobede očakáva zhoršenie

Dopravná situácia v Bratislave sa už ustálila, MHD jazdí aktuálne bez výrazného meškania. Dopravný podnik Bratislava (DPB) však upozorňuje na to, že poobede v čase poobedných dopravných špičiek, je potrebné pre nepriaznivé počasie počítať s opätovným meškaním spojov.

ONLINE Slovensko bojuje s
Galéria fotiek (28)
Zdroj: TASR

12:25 V Trenčianskom kraji sa situácia stabilizovala

Situácia na cestách Trenčianskeho samosprávneho kraja sa po stredajšom  kritickom stave stabilizovala. Všetky cesty sú zjazdné, menšie problémy majú cestári na horskom priechode Homôlka a v okrese Myjava, kde situáciu komplikuje silný vietor.

Ako informoval riaditeľ Správy ciest TSK Stanislav Lališ, cesty I. a II. triedy sú po chemickom posype mokré, na niektorých cestách III. triedy najmä v horských oblastiach, je niekoľkocentimetrová vrstva posypaného ujazdeného snehu. V niektorých horských oblastiach napadol podľa neho od stredajšieho rána až meter snehu, čo sa na kvalite ciest musí odraziť.

"Pri súčasnom počasí situáciu zvládame, verme, že včerajšie intenzívne sneženie sa už opakovať nebude," uzavrel Lališ.

12:12 Problémy u susedov: Lavína odrezala Rakúšanov od sveta

Najzápadnejší rakúsky región Vorarlbersko je opäť odrezaný od zvyšku krajiny po tom, ako všetky cestné a železničné spojenia prerušili lavíny. Ako informuje internetový portál rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu a televízie (ORF), rýchlostnú cestu S16 vedúcu do Tirolska museli ešte v stredu večer uzavrieť v dôsledku pádu lavíny a krátko predtým z rovnakého dôvodu zastavili premávku aj na súbežnej železničnej trati. Podľa zdrojov ORF vozovku na úseku pri Langenskom tuneli zasypala asi meter hrubá vrstva snehu, ktorá ľahko poškodila jedno z prechádzajúcich vozidiel. Jednu osobu museli previezť do nemocnice na pozorovanie. ORF uvádza, že cesta by mala byť opäť prejazdná okolo štvrtkového poludnia.

11:49 Žilinský kraj odporúča nechať autá radšej doma

Zjazdnosť ciest II. a III. triedy v Žilinskom kraji je podľa ich správcu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) problematická nielen kvôli snehu, ale aj kvôli odstaveným kamiónom a zúženej prejazdnosti.

Cesta medzi Žilinou a Vrútkami

ONLINE Slovensko bojuje s
Galéria fotiek (28)
Zdroj: TASR

ONLINE Slovensko bojuje s
Galéria fotiek (28)
Zdroj: TASR

„Vyzývame obyvateľov, aby zvážili využívanie vlastných vozidiel v týchto dňoch snehovej kalamity a aby na cestách ohľaduplne dávali prednosť záchranným zložkám, vozidlám údržby a verejnej dopravy. Vzhľadom na to, že za posledných 24 hodín napadlo na území kraja 50 – 90 cm snehu a očakáva sa zvýšenie nárazového vetra, vyzývame verejnosť, aby predchádzala možným problémom, ktoré sú spojené s týmto mimoriadne nepriaznivým počasím,“ uviedla hovorkyňa ŽSK Radka Kulaviaková.

ŽSK zároveň odporučil riaditeľom stredných škôl v Žilinskom kraji, aby vyhlásili na piatok 17. februára riaditeľské voľno.

Na Orave cesty úplne zapadali snehom

Zima na Orave
Galéria fotiek (28)
Zdroj: Tip čitateľa, František Vaterka

11:26 Horský priechod Čertovica je uzavretý, padajú snehové lavíny

Horský priechod Čertovica je pre nákladnú aj osobnú dopravu úplne uzavretý. Cestári tam hlásia snehové lavíny a silný vietor. Ako ďalej informovala dispečerka žilinskej krajskej správy ciest Gabriela Miháliková, na silný vietor a možnosť tvorby snehových jazykov upozorňujú cestári na celom Liptove.

Orava pod snehom

Zima na Orave
Galéria fotiek (28)
Zdroj: Tip čitateľa, František Vaterka

11:25 Dvadsať obcí a miest v okrese Čadca vyhlásilo mimoriadnu situáciu

Dvadsať z dvadsaťtri obcí a miest v okrese Čadca vyhlásilo mimoriadnu situácie pre nepriaznivú poveternostnú situáciu. Po zasadnutí krízového štábu Obvodného úradu v Čadci to uviedol vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia OÚ v Čadci Marián Furka.

Zjazdnosť ciest do obcí je podľa Furku zabezpečená s ťažkosťami. „Obce vo vlastných katastroch vykonávajú záchranné práce vlastnými silami. Na horských priechodoch je obmedzená nákladná doprava. Úpravu komunikácií komplikuje kamiónová doprava od Svrčinovca po Krásno nad Kysucou, kde je zintenzívnená činnosť dopravnej polície, ktorá riadi premávku,“ povedal Furka.

10:58 V Turzovke za 24 hodín napadol meter snehu

Za 24 hodín napadlo v kysuckej Turzovke takmer meter snehu, mesto preto dnes ráno vyhlásilo stav mimoriadnej situácie. V celej Turzovke platí zákaz vychádzania autami, parkovania na cestách a v uliciach a obmedzenie pohybu ľudí na miestach, kde môže zo striech padať sneh. „Mestský podnik služieb Turzovka má k dispozícii niekoľko strojov, ktoré sú v teréne nepretržite už vyše 24 hodín. Od skorých ranných hodín boli na pomoc pri odstraňovaní snehu požiadané aj súkromné firmy, ktoré majú k dispozícii vhodnú techniku. Hlavnou prioritou je sprejazdniť miestne komunikácie a vyčistiť prístupy pre hasičské autá a sanitné vozidlá,“ uvádza mesto na svojej webovej stránke.

Krízový štáb momentálne hľadá riešenia, ako a kam odvážať neustále pribúdajúci sneh. V pohotovosti sú aj dobrovoľní hasiči, ktorí odstraňujú sneh zo škôl, domu smútku či hasičskej zbrojnice. Na zasnežených cestách má problémy aj hromadná verejná doprava. Krízový štáb preto až do odvolania rozhodol o zatvorení všetkých škôl a školských zariadení v Turzovke.

Pešia zóna v Turzovke

sneh Turzovka  pešia
Galéria fotiek (28)
Zdroj: TASR

10:55 Košický kraj hlási záveje a zľadovatené cesty

Poveternostné podmienky na južnom Zemplíne – v okresoch Trebišov, Michalovce a Sobrance, kde fúka severný vietor, spôsobili, že sa na cestách robia snehové jazyky a miestami záveje. Ako dnes dopoludnia informoval hovorca Košickej krajskej polície Alexander Szabó, počas noci napadlo približne šesť až sedem centimetrov nového snehu. Pokiaľ v stredu fúkal južný vietor, dnes nad ránom začal fúkať severný vietor, ktorý vytvára na cestách jazyky a záveje. Tie sa tvoria zväčša na tých istých miestach ako minulý týždeň. Ráno však boli všetky cesty prejazdné, stúpania na I/50 Lúčky a Trhovište, ako aj na I/18 Strážske – Nižný Hrabovec / Riedky vrch/, boli po intenzívnom chemickom posype mokré, alebo len s minimálnou kašovitou vrstvou snehu.

10:40 Na železnici vládne chaos

Ak sa dnes chystáte cestovať vlakom, musíte rátať so zdržaním. Portál poloha.vlaku.info hlási na niektorých spojoch meškanie až 240 minút. Okolo 15 spojov má meškanie už viac ako 60 minút.

ONLINE Slovensko bojuje s
Galéria fotiek (28)
Zdroj: poloha.vlaku.info

10:39 Bratislavské Kramáre sú zablokované

Autá blokujú mestskú hromadnú dopravu pri Národnom onkologickom ústave v Bratislave. Z tohto dôvodu nepremáva trolejbus číslo 209 a autobusová linka č. 22. DPB zabezpečuje odtiahnutie vozidiel. Náhradná doprava sa nedá zabezpečiť.

10:35 Situácia na cestách v Prešovskom kraji je kritická

 V okrese Sabinov vyhlásili od 8:30 prvý situačný stupeň. Cestári majú v teréne 108 sypačov, za poslednú noc najazdili 33 477 kilometrov.

Snehové záveje a jazyky sa tvoria v okolí Bardejova pri obciach Smilno, Hutka, Raslavice, v okolí Humenného pri obciach Výrava, Palota, Kamenica, Ulič, Brekov, Závadka, Porúbka, v okolí Popradu vo Vysokých Tatrách, v okolí obcí Stráne pod Tatrami, Spišská Belá, Podolínec.

V okrese Stará Ľubovňa v obci Litmanová je premávka presmerovaná do jedného jazdného pruhu pre veľké množstvo snehu a snehových mantinelov. Záveje sa tvoria aj pri Podolínci, Stráňanoch, Šambroni, na horskom priechode Magura, pri obciach Osturňa, Hrabovčík, Kurimka, ďalej v okresoch Sabinov a Prešov v okolí obcí Pusté Pole, Sokolovce, Jakubovany, Bajerovce, Poloma, Kyjov, Ľubotín, na horskom priechode Branisko, Klenov, Lačnov, Hermanovce, Závadka, Hradisko, Mošurov, Geraltov.

Problémy na cestách sú aj v okolí Svidníka pri obciach Kelča, Poľana, Varechovce, Vyšný Komárnik a v okrese Vranov nad Topľou pri obciach Davidov, Rudľov, Vechec, Dlhé Klčovo.

10:24 V Česku musí pomáhať armáda

Kamióny, ktoré uviazli v čerstvo napadanom snehu, zastavili prevádzku na českých a moravských cestách. Kalamitu vyhlásili na Svitavsku, Prostejovsku a Žďársku. V celej ČR sú zatvorené desiatky ciest. Vysočina povolala na pomoc špeciálnu techniku​​, medzi ňou aj vyslobodzovací tank.

Silné sneženie dnes obmedzilo v Česku dopravu a spôsobilo uzavretie zhruba 50 ciest, prevažne nižších tried. Päť hodín bola v noci nadnes uzavretá aj diaľnica D2 v smere z Brna do Břeclavi, ktorú zablokovala nehoda troch kamiónov. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Na cestách sa tvorili snehové jazyky a záveje, situáciu komplikovali zapadnuté kamióny. Cestári vyhlásili kalamitu na Svitavsku, Prostějovsku a Třebíčsku, chystajú sa tak urobiť aj na Žďársku. V oblasti Prostějova hasiči evakuovali približne 30 osôb z vozidiel, ktoré uviazli v závejoch.

Snehová kalamita komplikuje dopravu i na viac ako desiatke železničných tratí. V noci sa podľa webu Českých dráh zastavila premávka v úsekoch Třebovice v Čechách - Moravská Třebová či Frýdlant nad Ostravicí - Ostravice, uviedla Česká televízia.

9:38 Horské priechody Makov a Svrčinovec sú pre nákladné autá uzatvorené

Polícia upozorňuje vodičov, že pre nepriaznivé poveternostné podmienky sú na území Žilinského kraja až do odvolania pre nákladnú dopravu neprejazdné horské hraničné priechody Makov a Svrčinovec v smere Žilina – Čadca – Česká republika.

Žilinská polícia situáciu na cestách podľa jej hovorcu Radka Moravčíka neustále monitoruje a prijíma operatívne opatrenia za účelom bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. „Nákladnú dopravu smerujúcu na uvedené priechody policajti už v okrese Žilina odkláňajú späť na iné hraničné priechody s Českou republikou mimo Žilinského kraja. Prejazd nákladných vozidiel v smere Žilina - Košice je umožnený,“ uviedol Moravčík.

9:31 V Bratislave posýpajú cesty, spoje MHD meškajú

Pre husté sneženie dnes v Bratislave opäť posýpajú cesty. Ako informovala Denisa Krivosudská z Dopravného podniku Bratislava, premávka je pre poveternostné podmienky a stav vozoviek kritická, čo spôsobilo aj veľké zdržanie spojov mestskej hromadnej dopravy. Podľa hlásení dopravného dispečingu meškajú všetky linky MHD zhruba 30 minút.

Ako informoval hovorca primátora Ľubomír Andrassy, mesto v noci vykonalo 12 lokálnych posypov. "Išlo hlavne o mosty a kopcovité lokality na Kramároch, v Dúbravke, Karlovej Vsi či na Kolibe," uviedol hovorca, podľa ktorého mesto o siedmej ráno začalo s dvanástym celomestským posypom tejto zimy. V teréne je 53 posýpacích áut a 81 pracovníkov, ktorí ručne čistia chodníky a autobusové zastávky. Situácia na cestách je podľa Andrassyho mierne komplikovaná najmä v kopcovitých terénoch mesta a nebezpečné sú aj chodníky, na ktorých sa šmýka. "Mesto prioritne v tejto situácii čistí chodníky smerujúce k nemocniciam, školám a autobusovým zastávkam," informoval hovorca.

počasie sneženie Bratislava
Galéria fotiek (28)
Zdroj: TASR

9:28 Silný vietor odstavil lanovky

Viaceré lanovky vo Vysokých Tatrách sú od rána mimo prevádzky. Dôvodom je silný vietor, ktorý fúka v oblasti Vysokých Tatier. Na Lomnickom štíte zaznamenali meteorológovia dnes ráno o 8:00 vietor s rýchlosťou 20 m/s, v nárazoch až 26 m/s. Mimo prevádzky boli ráno všetky lanovky v stredisku Tatranská Lomnica. Na Štrbskom Plese je pre silný vietor mimo prevádzky šesťsedačková lanovka Furkota a štvorsedačková lanovka Solisko Expres.

Lanovka Mostíky a vleky na svahu Interski sú v prevádzke. Silný vietor odstavil dnes ráno dokonca aj pozemnú lanovku zo Starého Smokovca na Hrebienok. V Smokovcoch je v prevádzke len vlek na Jakubkovej lúke. Situácia sa môže počas dňa zmeniť a po utíšení vetra môžu byť lanovky spustené do prevádzky, informovala marketingová riaditeľka Tatry mountain resorts Katarína Šarafínová.

9:27 Cesty Michalovského okresu pokrýva sneh

Všetky cesty na území Michalovského okresu, na ktorých zápasili motoristi v stredu s kašovitým snehom, závejmi či snehovými jazykmi, sú dnes ráno prejazdné.

Sneženie, ktoré sa začalo na cestách Michalovského okresu v stredu ráno, pokračovalo aj počas uplynulej noci a na niektorých úsekoch pribudlo šesť až sedem centimetrov nového snehu. Pokiaľ včera fúkal južný vietor, nad ránom začal fúkať vietor severný, ktorý miestami spôsobuje vytváranie snehových jazykov a závejov. Tie sa tvoria zväčša na tých istých miestach ako počas minulého týždňa.

Na cestách I. a II. triedy sa aktuálne nachádza podľa jeho slov kašovitá vrstva snehu do výšky jedného až troch cm, na úsekoch tretej kategórie dosahuje tri až štyri cm, okrem ciest so snehovými jazykmi a závejmi, kde môže byť miestami 10 až 15 cm snehu. Tieto trasy udržiavajú priebežne cestári pluhovaním.

Momentálne sú prejazdné aj úseky, ktoré boli problémové, ako napríklad Bánovce nad Ondavou - železničná stanica, Malčice - Hradištská Moľva, ako aj cesty v Laškovciach, Suchom a Markovciach.

8:41 Cesta medzi obcami Šuňava, Štrba a Lučivná je celkom neprejazdná

Cesta 3. triedy číslo 18 a 147 medzi obcami Šuňava, Štrba a Lučivná v okrese Poprad je úplne neprejazdná. Z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove informovali, že aj cesta 1/68 v úseku Pusté Pole - Kamenica v okrese Stará Ľubovňa je ťažko prejazdná miestami až neprejazdná.

Situácia sa podľa polície komplikuje, na ceste je ťažká technika. Neprejazdná je tiež cesta 3. triedy v úseku Bajerovce - Šambron na hranici okresov Sabinov a Stará Ľubovňa. Dopravu na východe Slovenska od stredy komplikuje sneh a vietor. Na cestách sa vytvárajú záveje a snehové jazyky.

8:26 Deti z Kysúc budú mať v piatok pre kalamitu voľno

Vo viacerých mestách a obciach na Kysuciach budú mať deti v piatok voľno. Ako povedal dnes primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa, riaditelia pre snehovú kalamitu na piatok udeľujú riaditeľské voľno. „Už dnes do škôl prišla len polovica detí,“ uviedol s tým, že ide aj o bezpečnostné dôvody, pretože cez mesto je presmerovaná doprava, keďže hlavný ťah medzi Žilinou a Poľskom blokujú odstavené kamióny.

Za posledné dva dni napadlo na Kysuciach podľa Grapu trištvrte metra snehu. V meste, ale aj ďalších kysuckých obciach je vyhlásená mimoriadna situácia. Predpoludním bude v Čadci zasadať krízový štáb. „Kysuce po nápore zimy si už mysleli, že zimu prežili. Prišla druhá vlna zimy,“ konštatoval Grapa.

ONLINE Slovensko bojuje s kalamitou: Hasiči zachránili dievča zo zajatia snehu!


Súvisiace články

Najčítanejšie články