°C

Štvrtok, 16. júl 2020. Meniny má Drahomír, zajtra Bohuslav.

Komisia začne preverovať prevody miliárd eur z Cypru do zahraničia

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
02.04.2013 06:40

NIKÓZIA - Komisia poverená cyperským prezidentom Níkosom Anastasiádesom začne v utorok dôkladné vyšetrovanie údajných pochybení v čase rokovaní o finančnej pomoci.


Prezident totiž v pondelok sľúbil, že dá dôkladné preveriť podozrenia, že v týždni pred pôvodným rozhodnutím o vynútenom zdanení bankových vkladov na Cypre previedli tamojší politici do zahraničia takmer 4,5 miliardy eur. Podľa neho nebude mať pred vyšetrovacou komisiou imunitu ani prezident, ani členovia jeho rodiny. Pozostávať bude z troch sudcov, ktorí v utorok zložia prísahu a podľa jeho slov dostanú mandát vyšetrovať všetko, čo môže súvisieť s "mojou osobou, vrátane tých príbuzných, ktorí sú so mnou spojení manželstvom".

Podľa medializovaných informácií peniaze z Cypru pred oznámením dohody o záchrannom programe minulý mesiac unikali najmä z účtov ministrov a osôb blízkych vláde po tom, čo ich majitelia údajne dostali varovanie o chystanej mimoriadnej daní. Cyperská vláda sa pôvodne zaviazala, že vklady sporiteľov, ktorí majú našetrených menej ako 100-tisíc eur, zdaní sadzbou 6,75 percenta.

Majitelia vkladov nad 100-tisíc eur mali prísť o 9,9 percenta svojich úspor. Dohoda porušila nepísané pravidlo, podľa ktorého sú úspory fyzických osôb nedotknuteľné, a cyperský parlament ju následne odmietol.

Na podmienkach finančnej pomoci s cieľom odvrátiť hroziaci kolaps bankového systému krajiny sa nakoniec dohodla vláda v Nikózii s medzinárodnými veriteľmi minulý týždeň v pondelok. Výmenou za úverový program v objeme 10 mld. eur musí krajina zatvoriť svoju druhú najväčšiu banku a zaviesť mimoriadnu daň z nepoistených bankových vkladov. Sporiteľov, ktoré majú na účtoch menej ako 100 tisíc eur, sa opatrenie nedotkne.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články