Pondelok, 26. september 2022. Meniny má Edita, zajtra Cyprián, Damián.

Alarmujúce zistenie: COVID-19 zvyšuje riziko vzniku tejto choroby o závratných 480 percent

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

KODAŇ - Skutočnosť, že infekcia koronavírusom môže mať dlhodobé zdravotné následky, je už teraz vedecky nesporná. Nová štúdia z Dánska však teraz ukazuje, aké vážne môžu byť. Znásobili sa napríklad riziká Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby či mozgového infarktu.


Zatiaľ čo výskum stále viac odhaľuje ďalekosiahle dôsledky covidu-19, vyhodnotenie údajov od približne jedného milióna Dánov bije na poplach. Riziko vzniku Alzheimerovej choroby sa zvyšuje o 350 percent, v prípade Parkinsonovej choroby je to 260 percent, mozgových príhod o 270 percent a krvácania do mozgu až o 480 percent.

Doteraz bolo jasné, že covid býva spojený s neurologickými symptómami, ale nevedelo sa s určiťosťou, či ovplyvňuje aj výskyt určitých neurologických ochorení, vysvetlila hlavná autorka štúdie Pardis Zarifkarová z Righospitalet v Kodani. 

Nepodceňujte riziko mŕtvice

Riziko je oveľa vyššie ako u ľudí, ktorí neochoreli na COVID-19. To sa však týka aj iných ochorení dýchacích ciest či chrípky. Frekvencia výskytu iných nervových ochorení, ako je roztrúsená skleróza, myasthenia gravis, Guillain-Barrého syndróm a narkolepsia, sa po covide, chrípke či zápale pľúc nezvýšila.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články