°C

Štvrtok, 28. máj 2020. Meniny má Viliam, zajtra Vilma.

FOTO z najsilnejšieho zemetrasenia na svete: Začalo sa podvečer, to najhoršie ešte len prišlo

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: profimedia.sk
24.05.2020 08:31

VALDIVIA - Veľké čilské zemetrasenie, ktoré postihlo juh krajiny 22. mája 1960, sa stalo doteraz najsilnejším zaznamenaným zemetrasením vo svete. Otrasy o sile 9,5 stupňa Richterovej stupnice vyvolali až 25-metrové vlny cunami, ktoré za pár hodín vymazali z mapy niekoľko obcí na pobreží a zaplavili časť Havaja, Japonska, Filipín a Kalifornie. Zahynulo vtedy tisíce ľudí.


Predzvesťou zemetrasenia z Valdivie, ako býva táto katastrofa podľa najviac postihnutej oblasti nazývaná, bola séria otrasov o sile 7,7 stupňa Richterovej stupnice na juhu Čile 21. mája podvečer, kedy sa zrútilo niekoľko budov a boli prerušené dodávky vody a elektriny. To najhoršie však malo ešte len prísť. O deň neskôr o tretej popoludní miestneho času sa juh Čile zachvel mohutnou silou. Otrasy trvali asi štvrťhodinu a spustošili okolie mesta Valdivia, kde sa razom zrútila veľká časť domov a ulice mesta zaplavila rieka. Necelú polhodinu po otrasoch sa zdvihla asi desaťmetrová vlna cunami, ktorá vzápätí rýchlosťou 150 kilometrov za hodinu na pobreží medzi mestami Concepción a Chiloé pochovala stovky ľudí a celé dediny. 

FOTO z najsilnejšieho zemetrasenia
Zdroj: profimedia.sk

FOTO z najsilnejšieho zemetrasenia
Zdroj: profimedia.sk

Krátko po polnoci 23. mája dorazila cunami do mesta Hilo na Havaji, kde si vyžiadala vyše 60 obetí. Ďalších mŕtvych hlásili krátko nato z Japonska, kde pochovala vlna cunami viac ako 130 ľudí, asi 30 obetí si obria vlna vyžiadala na Filipínach a zasiahla aj Nový Zéland, ostrov Samoa, Markézy a pobrežie Kalifornie. Séria menej silných otrasov, okolo sedem stupňov, pokračovala na juhu Čile až do 6. júna. Veľkým úsilím sa podarilo zabrániť hroziace pretrhnutie jazera Riňihue, kedy sa v nebezpečenstve ocitlo 100 000 ľudí. 

FOTO z najsilnejšieho zemetrasenia
Zdroj: profimedia.sk

FOTO z najsilnejšieho zemetrasenia
Zdroj: profimedia.sk

Príčinou častých zemetrasení v Čile je jeho poloha v takzvanom Ohnivom kruhu, ktorý sa v tvare podkovy tiahne od Austrálie, pozdĺž východného pobrežia Ázie a západného pobrežia Severnej Ameriky až k juhu Čile. V tomto pásme je najväčší výskyt vulkanickej činnosti a zemetrasení na svete. Pri južnom pobreží Čile je tiež takzvaný trojný bod (styk troch tektonických dosiek), v ktorom navyše dochádza k podsúvaniu oceánskeho chrbta pod juhoamerickú dosku.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články