°C

Nedeľa, 29. november 2020. Meniny má Vratko, zajtra Ondrej, Andrej.

Slováci, na TOTO si dávajte pozor pri vianočných nákupoch! Inak veľmi ľahko môžete prísť o peniaze

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: FB/Bory Mall, FB/Aupark Shopping Center, FB/Priznania žien,
02.12.2019 11:42

BRATISLAVA - Prichádza predvianočné obdobie, kedy Slováci nakupujú a míňajú viac ako počas zvyšku roka. Stále častejšie pri tom využívajú debetné či kreditné karty. Pri nákupoch na internete, platení kartou alebo mobilom v kamenných predajniach či pri vyberaní hotovosti z bankomatov treba byť ale obozretný. Prinášame vám rady, na čo si dať pozor a akých chýb sa vyvarovať, aby ste sa nestali obeťou podvodníkov.


Maximálne si chráňte PIN

Mnohí ľudia si píšu PIN ku svojej platobnej karte na rôzne miesta. Nájdu sa aj takí, ktorí si lepia papierik s PIN-om priamo na kartu alebo si ukladajú štvormiestny kód do mobilu pod názvom PIN, čo prípadným zlodejom hrá do karát. "Ak sa nechcete stať obeťou podvodníkov a nemať zbytočne pokazené sviatky, vo vlastnom záujme dodržiavajte aspoň tieto jednoduché pravidlá: nikdy nehovorte svoj PIN cudziemu človeku, snažte sa zapamätať si ho a radšej si ho nikam neznačte a už vôbec nie na platobnú kartu," radí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

Kartu pri platení majte stále pod dohľadom 

Keď platíte kartou v ktoromkoľvek kamennom obchode alebo reštaurácii prostredníctvom bežne rozšíreného POS terminálu, nikdy nespúšťajte svoju kartu z dohľadu. Napríklad v reštaurácii sa môže stať, že čašník by chcel odísť s vašou kartou niekam "dozadu", kde majú platobný terminál. Nič také v žiadnom prípade nepripusťte a s kartou obchodníkovi či obsluhe nedovoľte odísť nikam, kde nebudete mať svoju kartu plne pod kontrolou. Dotyčnému oznámte, že pôjdete osobne so svojou kartou priamo k terminálu a tam zaplatíte. 

Slováci, na TOTO si
Zdroj: Getty Images

Nepodceňujte hrozby pri nákupoch online 

Čoraz viac Slovákov v dnešnej dobe kupuje darčeky, ale aj bežný spotrebný tovar na internete. Aj tu sa ľahko môžete stať obeťou podvodníkov a prísť tak o peniaze. Odporúča sa nakupovať len v overených e-shopoch. Overiť si ich môžete zadaním do bežne využívaného vyhľadávača a tam si pozrieť počet recenzií, ako aj hodnotenia e-shopu od užívateľov.

Pokiaľ platíte za objednaný tovar priamo na internetovej stránke (zadávate číslo karty, jej platnosť, držiteľa a CVC kód) skontrolujte si v prehliadači, či má stránka v adrese "https" a či je tam aj ikonka s visiacim zámkom alebo kľúčom. To znamená, že ide o zabezpečenú platobnú bránu. Podvodníci nezriedka používajú aj tzv. phishing a snažia sa od ľudí vylákať citlivé údaje. "Nikdy preto nereagujte  na emaily, ktoré vyzývajú k zmene, alebo k prezradeniu prístupových kódov a hesiel, prípadne aj údajov z platobnej karty. Prevádzkovateľ kariet nikdy tieto praktiky nepoužíva. Zmeny je možné robiť iba v aplikáciách prevádzkovateľov alebo v bankomate, nikdy sa neposielajú mailom," uvádza ombudsman.

Mnohí Slováci si ukladajú (týka sa to hlavne zahraničných e-shopov) údaje z kariet do užívateľských profilov konkrétneho obchodu. To nikdy nerobte, ak platíte kartou v zahraničnom obchode, vždy dáta zadávajte znova. Údaje totiž nemusí zneužiť obchod, ale jeho stránky môžu byť napadnuté inou osobou. Pozor si treba dať aj na podozrivé ponuky, ako je trebárs výhra luxusného tovaru za pár eur. Spravidla ide o podvod, pri ktorom z vás chcú vytiahnuť údaje z karty. 

Slováci, na TOTO si
Zdroj: thinkstock.com

Zneužitie karty ohláste okamžite     

Pokiaľ sa stane, že podvodníci nejakým spôsobom zneužili vašu kartu pri nákupoch a platbách na internete, ihneď kontaktujte prevádzkovateľa karty a transakcie reklamujte. Prevádzkovateľ by mal kartu zneplatniť a začne sa proces overenia čerpania. O výsledku by ste mali byť vždy informovaní. Reklamáciu môžete taktiež podať aj v prípade, ak dôjde k nesprávnemu zaúčtovaniu transakcie. Príkladom je objednávka z internetového obchodu, keď ste tovar dopredu zaplatili kartou, ale tovar k vám nedorazil.

Pri bankomate buďte vždy opatrní

Ďalším pomerne častým problémom býva to, že pri výbere peňazí z bankomatu si ľudia rukou nezakrývajú zadávanie svojho PIN-u. Takto ho vlastne nechtiac môžu ukázať prípadnému podvodníkovi, ktorý stojí za nimi a tvári sa, že netrpezlivo čaká na svoj výber. V takom prípade ho požiadajte, aby od vás odstúpil do bezpečnej vzdialenosti. Ak tak nespraví, radšej zrušte transakciu. Ak sa vám zdá bankomat akýsi podozrivý, napríklad port na vloženie karty vyzerá inak, ako to býva bežné, radšej tam peniaze nevyberajte, dodáva Zborovský. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články