Vedci narazili na stopy obrieho medveďa: Monštrum, na ktoré by ste nechceli naraziť ani vo sne | Topky.sk

Utorok, 16. júl 2019. Meniny má Drahomír, zajtra Bohuslav.

Vedci narazili na stopy obrieho medveďa: Monštrum, na ktoré by ste nechceli naraziť ani vo sne

Zdroj: Youtube/PressTV
13.04.2019 11:33

BUENOS AIRES - V Argentíne minulý mesiac našli kosti najväčšieho známeho druhu medveďa, ktorý žil v starších štvrtohorách a vo vzpriamenej polohe meral viac ako štyri metre. Podľa miestnych paleontológov malo zviera šesť centimetrov dlhé tesáky a vážilo asi 800 kilogramov.


"Šlo totiž o ešte mladého medveďa, dospelí jedinci tohto druhu vážili okolo 1,5 tony," opísal nález riaditeľ múzea v San Pedro José Luis Aguilar. Práve pri tomto meste v provincii Buenos Aires v miestnom kameňolome najväčšieho mäsožravca Južnej Ameriky objavili. 

Vedci narazili na stopy
Zdroj: Youtube/PressTV

Medveď druhu arctotherium angustidens žil v Amerike zhruba pred 700-tisíc rokmi. Lebka a čeľusť, ktoré paleontológovia našli pred ôsmimi mesiacmi a teraz ich predstavili verejnosti, sú vo veľmi dobrom stave. "Zachovaný stav lebky a čeľustí nám pomôže zistiť, aký mal mozog a sluch," povedal s nadením Leopoldo Soibelzon, paleontológ z univerzity v meste La Plata. 

Vedci narazili na stopy
Zdroj: Youtube/PressTV

Soibelzon už v roku 2011 predstavil verejnosti najväčšieho medveďa rovnakého druhu, ktorého výšku vo vzpriamenom stave vedci vyrátali podľa kostí pažných na 4,5 metra a hmotnosť na 1,5 tony. 


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np
ZDROJ: ČTK
VIDEO: Youtube/PressTV

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články