Prečo je pre fajčiarov tak ťažké prestať fajčiť: Toto sa s vami deje medzi dvoma cigaretami | Topky.sk

Streda, 22. máj 2019. Meniny má Júlia, Juliána, zajtra Želmíra.

Prečo je pre fajčiarov tak ťažké prestať fajčiť: Toto sa s vami deje medzi dvoma cigaretami

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
03.12.2018 19:35

PARÍŽ - Naša doba je plná rozporov; viac než inokedy sa obávame, že budeme vystavení pôsobeniu niektorých látok (napr. pesticídov), ale banalizujeme činnosť, o ktorej už desiatky rokov vieme, že je mimoriadne škodlivá. To je prípad alkoholu, ale aj tabaku. Prečo naďalej konzumujeme, vedome a masívne, smrteľný produkt? Pýta sa francúzsky denník Le Figaro.


Odpoveď na túto otázku tkvie v jednom slove - nikotín. Je schopný aktivovať centrum odmeny. "Väčšina stavovcov má vo svojom centrálnom nervovom systéme mechanizmus, ktorý odhaľuje, učí sa a zhodnocuje správanie, ktoré zvyšuje šance na prežitie. Drogy, ako je nikotín, dokážu zmiasť mozog tým, že pirátsky zaútočia na tento systém odmeny," vysvetľuje profesor Henri-Jean Aubin. 

Niektorí ľudia, ktorí sú znevýhodnení svojimi génmi, sú na to náchylnejší než iní. Musia konzumovať viac nikotínu, aby dokázali aktivovať svoj systém odmeny, a znovu nikotínu prepadajú po tom, ako ho nejaký čas nekonzumovali. "Medzi dvoma cigaretami majú fajčiari zníženú náladu a kognitívne funkcie. Vždy, keď si zapália, uľaví sa im a tento deficit zmizne," pokračuje Aubin. 

Prečo je pre fajčiarov
Zdroj: Getty Images

Keď sa nikotín zmocní systému odmien, zásadne zmení správanie fajčiarov. Hovoríme vtedy o závislosti, ktorá je zároveň procesom narušovania rozhodovania sprevádzaného automatickým správaním a stratou kontroly, uvádza Philippe Faure, neurofyziológ a riaditeľ výskumu v Štátnom ústredí vedeckého výskumu (CNRS). Zakaždým, keď fajčíte, aktivuje nikotín systém odmeny. Opakovanie týchto aktivácií vedie k závislosti. 

Fajčiari, čítajte! V tomto veku musíte prestať, aby ste získali späť svoj skrátený život

Hneď ako závislosť vznikne, je sprevádzaná pocitom chronického nedostatku. Zatiaľ čo si fajčiari myslia, že im cigarety pomáhajú zvládať stres, skutočnosť je taká, že zhoršujú kvalitu ich psychického života. Tabak zvyšuje riziko vzniku depresií a znižuje šance na ich zvládnutie. Ľudia veľmi dobre vedia, že fajčenie nie je dobré. Keď na cigaretu dostanú chuť, úsilie, ktoré musia vynaložiť na ovládnutie tohto impulzu, je príliš veľké. Psychická pohoda sa vracia k normálu po tom, ako človek prestal fajčiť, veľmi pomaly, a práve to mnohých fajčiarov odradzuje od toho, aby zahasili poslednú cigaretu. Bez pomoci sú títo ľudia dva až štyri týždne veľmi zraniteľní. 

Prečo je pre fajčiarov
Zdroj: Getty Images

Prekážkou k tomu, aby človek prestal fajčiť, sú aj reálne obavy: strach zo zvýšenia hmotnosti, z neschopnosti zvládať stres či z toho, že nevedia, ako sa správať v situáciách, kde je zvyk fajčiť hlboko zakorenený. Motivácia je hlavným kľúčom k tomu, aby ste prestali fajčiť. "Na jednej strane musí byť človek schopný oceniť význam toho, že prestane fajčiť, analyzovať, čo mu to prinesie a naopak vezme. Na druhej strane je potrebné veriť v schopnosť zmeniť svoje správanie," doplnil profesor Aubin.

Táto motivácia môže byť posilnená vzájomnou pomocou, keď si napríklad fajčiari vymieňajú svoje skúsenosti na sociálnych sieťach. A keď to nestačí, existujú ďalšie účinné spôsoby, o ktorých sa fajčiari môžu oprieť (kognitívna terapia, náhradná nikotínová liečba, lieky pomáhajúce prekonať abstinenčné príznaky či elektronické cigarety). Je predovšetkým potrebné fajčiarovi opakovať, čo získa tým, že prestane fajčiť. Že sa po niekoľkých týždňoch výrazne zlepší jeho psychický stav a že tým prospeje svojmu srdcu i pľúcam. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články