VIDEO Neľudský masaker civilistov: Jeden z najhorších zločinov vojenských jednotiek v Bosne | Topky.sk

Nedeľa, 22. júl 2018. Meniny má Magdaléna, zajtra Oľga.

VIDEO Neľudský masaker civilistov: Jeden z najhorších zločinov vojenských jednotiek v Bosne

Zdroj: YouTube/DrzavaBosna
16.04.2018 18:45

AHMIĆI - Počas vojen v bývalej Juhoslávii páchali ozbrojenci všetkých strán neľudské masakre civilistov. Jedným z najhorších zločinov chorvátskych jednotiek vo vojne v Bosne bol masaker v dedine Ahmići. Pred 25 rokmi, 16. apríla 1993, tu príslušníci bosniansko-chorvátskych síl pozabíjali 116 civilistov - bosnianskych moslimov, najmä žien, detí a starých ľudí, a vypálili ich domy a dve mešity.


Utajovaný zločin druhej svetovej vojny: Sovietsky zväz sa k masakru priznal až po 47 rokoch

V roku 2000 Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) odsúdil za masaker päť bosnianskych Chorvátov k trestom odňatia slobody od šiestich do 25 rokov a šiesteho zbavil obvinenia.

Videá nie sú vhodné pre maloletých divákov a ľudí s citlivou povahou!

Za masaker moslimov v údolí rieky Lasva, kde leží aj Ahmići, bol odsúdený na 25 rokov väzenia napríklad aj politický vodca Chorvátov v strednej Bosne Dario Kordić. Naopak, generál Tihomir Blaškić, ktorého ICTY okrem iného za masaker v Ahmići pôvodne odsúdil na 45 rokov, bol nakoniec zbavený obvinení, že masaker nariadil.

Blakšić, ktorý velil chorvátskym jednotkám v Bosne, po odvolaní dostal za iné zločiny trest deväť rokov a po ôsmich rokoch vo väzení ho prepustili.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK
FOTO: YouTube/DrzavaBosna;
VIDEO: YouTube/DrzavaBosna/PLBIH

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články