Ďalšie utrpenie znetvorenej ženy: FOTO Tvár jej dokaličil šimpanz a prišli zlé správy | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Ďalšie utrpenie znetvorenej ženy: FOTO Tvár jej dokaličil šimpanz a prišli zlé správy

Charla Nashová
Charla Nashová
Zdroj: SITA/AP
05.05.2016 14:03

BOSTON - Američanka Charla Nashová, ktorej tím českého chirurga Bohdana Pomahača pred piatimi rokmi transplantoval tvár, je späť v nemocnici v Bostone. Napísala to agentúra AP. Hospitalizovaná bola, keď lekári zistili, že organizmus novú tvár neprijal.


Doktor Frankenstein vyhlásil obrovský medicínsky úspech: FOTO prvej transplantovanej hlavy

Transplantácia z mája 2011 bola tretím pokusom tímu českého lekára o náhradu tváre. Nashová bola znetvorená v roku 2009, kedy ju vážne zranil šimpanz jej kamarátky. Lekári sa vtedy pokúsili transplantovať Nashovej aj obe ruky, ktoré jej zviera odtrhlo, ale už vtedy ich telo pacientky neprijalo a museli byť opäť odstránené.

Ďalšie utrpenie znetvorenej ženy:
Zdroj: SITA/AP

Ďalšie utrpenie znetvorenej ženy:
Zdroj: SITA/AP

Podľa včerajšej správy AP sa lekári pokúsili vysadiť lieky na potlačenie imunity, ktoré Nashová brala od operácie. Experiment ale teraz museli ukončiť a lieky pacientka znova užíva v nádeji, že sa odpor organizmu voči transplantátu zmierni. Americkej agentúre Nashová povedala, že ďakuje za modlitby a pevne verí, že experiment poskytne dostatok informácií pre pomoc vojakom zraneným v ozbrojených konfliktoch.

Takto vyzerala Charla po útoku šimpanza.
Charla Nash, ktorú zmrzačil
Zdroj: SITA

Bohdan Pomahač sa narodil v Ostrave a vyštudoval lekársku fakultu Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonskej nemocnice, ktorá patrí niekoľko rokov medzi desať najlepších nemocníc v USA, prišiel na chirurgickú prax v roku 1996. Sériu transplantácií tváre tu jeho tím ako prvý v USA vykonal v rámci grantu amerického ministerstva obrany. Pentagón bostonskej nemocnici venoval 3,4 milióna dolárov na výskum transplantácií, počas ktorého mali lekári dať novú tvár piatim ľuďom.

Charla, keď sa ešte tešila zo zdravia.
Charla Nash, ktorú zmrzačil
Zdroj: SITA


Galéria

Charla Nashová Takto vyzerala Charla po Charla, keď sa ešte

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články