Pondelok29. apríl 2024, meniny má Leo, Lea, zajtra Anastázia

Kontroverzný experiment s Hitlerom rozpútal staré vášne: Ľudia mali radosť, že ho zasa vidia

Mnoho ľudí malo nefalšovanú radosť, že Hitlera vidí Zobraziť galériu (3)
Mnoho ľudí malo nefalšovanú radosť, že Hitlera vidí (Zdroj: Youtube/kulturMATERIAL, Constantin Film )

BERLÍN - Filmové spracovanie satirického bestselleru o nacistickom vodcovi Adolfovi Hitlerovi Už je tu zas prichádza tento týždeň do nemeckých kín. Na rozdiel od knižnej predlohy Timura Vermes ale film nie je len satirou na mediálnu a politickú scénu, ale snaží sa ukázať aj to, ako je súčasná nemecká spoločnosť náchylná k populistickému ovplyvňovaniu.

Vermesova kniha vychádza z predpokladu, že sa Hitler prebudí v súčasnom Berlíne posledné spomienky má na udalosti krátko pred svojou samovraždou na konci druhej svetovej vojny. V neznámom prostredí sa rýchlo zorientuje a vracia sa k šíreniu nacistickej propagandy, ktorú časť divákov vníma ako komediálne vystúpenie. Protagonistovi knihy sa však vďaka popularite v televízii a na internete darí získavať nových stúpencov.

Kontroverzné Nobelove ceny: Hitler zúril, režimy protestovali a víťazov perzekvovali

Filmová verzia sa väčšinou drží knižnej predlohy, režisér David Wnendt ale do svojej snímky zaradil niekoľko improvizovaných pasáží. Pri nich predstaviteľ Hitlera Oliver Masucci hovoril s bežnými ľuďmi v berlínskych uliciach a vyjadroval sa v duchu nacistického vodcu, alebo prišiel na demonštrácie krajne pravicovej Národnodemokratickej strany (NDP).

V ľuďoch sa prebudil rasizmus a xenofóbia

„Mnoho ľudí malo nefalšovanú radosť, že Hitlera vidí,“ povedal režisér v televízii N24. Niektorí ľudia podľa neho dokonca aj pred kamerami vyjadrovali súhlas s tézami filmového Hitlera a neváhali sami dávať najavo rasistické a xenofóbne názory.

Kontroverzný experiment s Hitlerom
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Youtube/kulturMATERIAL, Constantin Film )

Podľa Wnendta je tak film predovšetkým výpoveďou o nemeckej spoločnosti. „Na začiatku sme chceli, aby sa ľudia tomuto zločincovi mohli zasmiať, aby sa ukázalo, ako bezvýznamný človek to v skutočnosti bol. Ale postupom času začína byť aj vo filme jasné, že by Hitler nikdy nemohol dosiahnuť svojho vplyvu bez pomoci úplne normálnych nemeckých občanov a proti ich vôli,“ povedal režisér.

Kontroverzný experiment s Hitlerom
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Youtube/kulturMATERIAL, Constantin Film )

Už pred filmovým spracovaním, ktoré má mať aktuálne premiéru, sa Vermesova kniha dočkala divadelných verzií. Tento rok na jar ju uviedli v rôznych spracovaniach divadlá v bavorskom Memmingene a v porýnskom meste Castrop-Rauxel.

Viac o téme: FilmAdolf HitlerEr ist wieder da
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu