°C

Sobota, 26. september 2020. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

7 minút hrôzy: Vesmírne vozidlo pristálo na Marse!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
06.08.2012 07:48

MARS/PASADENA - Po osemmesačnej ceste vesmírom dnes na povrchu Marsu pristálo americké robotické vozidlo Curiosity. Sonda za 2,5 miliardy dolárov zvládla náročný pristávací manéver, o ktorom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) hovoril ako o siedmich minútach hrôzy.


Komplikovaný pristávací manéver, ktorý NASA použila po prvý raz, sa podľa plánu zavŕšil dnes krátko po 07.30 h SELČ. Vozidlo zostúpilo na povrch Marsu za pomoci padáka a sofistikovaného raketového "žeriavu", z ktorého bolo za pomoci kábla spustené priamo na kolesá.

Prvá fotografia, ktorú poslalo Curiosity z Marsu na Zem.
7 minút hrôzy: Vesmírne
Zdroj: nasa

Technici a vedci v riadiacom centre v kalifornskej Pasadene privítali úspešný zostup nadšeným aplauzom. NASA propagovala dramatické pristátie aj prostredníctvom videohry a organizovala jeho sledovanie v priamom prenose po celých Spojených štátoch. Veľké obrazovky stáli aj na námestí Times Square v New Yorku. Manéver monitorovali viaceré sondy operujúce na obežnej dráhe Marsu.

V centre vypukla po úspešnom pristátí obrovská radosť.
7 minút hrôzy: Vesmírne
Zdroj: SITA

Robotické vozidlo s atómovým pohonom s hmotnosťou 900 kilogramov je dosiaľ najväčšie a najmodernejšie, aké ľudstvo vyslalo do vesmíru. Má 17 kamier, robotické rameno a desať vedeckých zariadení, vrátane chemických laboratórií, na analýzu odobratých vzoriek.

Misia Curiosity, oficiálnym názvom Mars Science Laboratory (MSL), nadviaže na zistenia predchádzajúcich sond o výskyte vody a za úlohu má určiť, či na planéte existovali niekedy oblasti vhodné na život.

Curiosity bude pracovať na Marse minimálne dva pozemské roky. V oblasti veľkého impaktného kráteru Gale bude pátrať po uhlíku a ďalších prvkoch potrebných na existenciu života. Bude tiež skúmať povrchové minerály s cieľom zistiť, ako sa menili podmienky na planéte v priebehu jej vývoja.

Naživo z riadiaceho centra

Live video by Ustream


Galéria

Ilustračné foto Prvá fotografia, ktorú poslalo V centre vypukla po

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz, TASR
FOTO: NASA, SITA;LiveStream: NASA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články