CARACAS - Počet obetí dvoch silných zemetrasení vo Venezuele sa zvýšil na najmenej 235, uviedlo vo štvrtok večer miestneho času tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Zranenia utrpelo ďalších vyše 4300 ľudí, píše o tom agentúra AFP a televízia CNN.
Aktualizované 13:20 Záchranári vo Venezuele sa v noci na piatok snažili zachrániť stovky ľudí uviaznutých pod troskami a nájsť tisíce ďalších, ktorí sú nezvestní po dvoch z najsilnejších zemetrasení v novodobej histórii Latinskej Ameriky. Informuje o tom agentúra Reuters.
Aktualizované 9:10 Medzi 235 oznámenými obeťami zemetrasenia vo Venezuele sú aj dvaja Španieli, pričom ďalších 80 španielskych občanov je nezvestných. Na vyhlásenie španielskeho ministerstva zahraničných vecí v piatok upozornila agentúra AFP. „S ľútosťou oznamujeme smrť dvoch Španielov, ktorú potvrdili ich príbuzní, vyjadrujeme im sústrasť,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení a dodalo, že „počet Španielov, ktorých osud je v súčasnosti neznámy, je 80“.
„K 19.00 h sme dnes ošetrili viac ako 4300 zranených ľudí… a prijali sme približne 235 pacientov, ktorí prišli bez vitálnych funkcií alebo zomreli po príchode do našich zdravotníckych zariadení,“ uviedol venezuelský minister zdravotníctva Carlos Alvarado.
Za sebou nasledujúce zemetrasenia so silou 7,2 a 7,5 magnitúdy s epicentrom približne 160 kilometrov západne od metropoly Caracas patrili medzi najsilnejšie vo Venezuele za viac než sto rokov.
Vláda USA vo štvrtok prisľúbila Venezuele humanitárnu pomoc vo výške 150 miliónov dolárov. Južné velenie amerických ozbrojených síl (SOUTHCOM) neskôr oznámilo, že na pomoc s logistikou posiela do oblasti dopravné lietadlá a dve vojnové lode.
„Tieto sily budú poskytovať špecializované služby mobility a podporu zamestnancom americkej vlády, pátracím a záchranným tímom a americkým medzirezortným partnerom pri posudzovaní škôd, lokalizácii zranených a poskytovaní kritickej, život zachraňujúcej pomoci,“ napísalo velenie na sociálnej sieti X.