Sobota2. máj 2026, meniny má Žigmund, zajtra Galina

Hrozby Donalda Trumpa vojenskou agresiou! Kuba ich silne kritizuje

Donald Trump
Donald Trump (Zdroj: TASR/AP/Julia Demaree Nikhinson)

HAVANA - Hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa vojenskou agresiou voči Kube dosiahli „nebezpečnú a bezprecedentnú úroveň“, vyhlásil v sobotu kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel. Informuje správa agentúry AFP.

Šéf Bieleho domu v piatok vyhlásil, že Spojené štáty „prevezmú“ tento karibský ostrov „takmer okamžite“ po konci vojny na Blízkom východe. Americká lietadlová loď by sa podľa Trumpových slov mohla „na ceste späť z Iránu zastaviť“ asi 90 metrov od pobrežia Kuby. „Americký prezident stupňuje svoje hrozby vojenskej agresie voči Kube na nebezpečnú a bezprecedentnú úroveň,“ napísal Díaz-Canel v príspevku na sociálnej sieti X. Medzinárodné spoločenstvo vyzval, aby zaujalo stanovisko k tomu, či bude takýto „drastický kriminálny čin dovolený na uspokojenie záujmov malej, ale bohatej a vplyvnej skupiny, túžiacej po pomste a nadvláde“.

Trump v piatok podpísal nariadenie o nových sankciách

Trump v piatok podpísal nariadenie o nových sankciách Spojených štátov voči Kube. Ich cieľom je široký rad osôb v ostrovnej krajine a zamerané budú aj na zahraničné banky, ktoré s nimi budú spolupracovať. Trump oznámil tieto sankcie v čase, keď sa na Kube konali prvomájové oslavy. Davy ľudí pochodovali k americkému veľvyslanectvu pod heslom „Bráňte vlasť“. Pochod viedol Díaz-Canel a niekdajší prezident Raúl Castro. Díaz-Canel vo štvrtok vyzval Kubáncov, aby sa mobilizovali „proti genocídnej blokáde a hrubým imperiálnym hrozbám voči našej krajine“, pričom podľa agentúry AFP odkazoval na americké sankcie a rétoriku.

Viac o téme: USADonald TrumpKuba
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu