Utorok16. december 2025, meniny má Albína, zajtra Kornélia

Dráma na oblohe pri Venezuele: Dopravné lietadlo s takmer zrazilo s americkou stíhačkou!

JetBlue lietadlo
JetBlue lietadlo (Zdroj: Getty Images)

CARACAS - Rutinný let z Karibiku do New Yorku sa v blízkosti Venezuely zmenil na dramatickú situáciu vo vzduchu. Civilný pilot musel náhle zasiahnuť, aby zabránil možnej zrážke s lietadlom amerického letectva.

Náhly manéver nad medzinárodnými vodami

Posádka lietadla spoločnosti JetBlue, ktoré smerovalo z ostrova Curaçao do New Yorku, bola nútená vykonať úhybný manéver po tom, čo sa v jeho blízkosti objavil vojenský stroj Spojených štátov. Incident sa odohral v oblasti Karibiku neďaleko venezuelského pobrežia, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na záznam komunikácie medzi pilotom a riadením letovej prevádzky.

Podľa pilota sa obe lietadlá nachádzali v rovnakej letovej hladine a delila ich len niekoľkokilometrová vzdialenosť. Situáciu ešte viac skomplikovalo zistenie, že vojenský stroj nemal zapnutý transpondér, ktorý civilným lietadlám umožňuje presne identifikovať ostatné objekty vo vzduchu.

„Preleteli priamo cez našu trasu“

Pilot dopravného lietadla opísal momenty napätia bez okolkov. V zázname uviedol, že lietadlo amerického letectva prešlo priamo cez plánovanú letovú dráhu civilného stroja. „Je to škandálne,“ zaznelo z kokpitu s tým, že vojenský stroj následne vstúpil do venezuelského vzdušného priestoru.

Podľa pilota sa incident odohral približne 64 kilometrov od pobrežia Venezuely. „Takmer sme sa tam hore zrazili,“ dodal v komunikácii s dispečingom.

Americká armáda incident preveruje

Veliteľstvo americkej armády pre južnú oblasť (SOUTHCOM), ktoré dohliada na vojenské operácie v Karibiku, Strednej a Južnej Amerike, potvrdilo, že o udalosti vie. V oficiálnom vyhlásení uviedlo, že prípad momentálne analyzuje a vyhodnocuje všetky okolnosti.

Napätie v regióne rastie

Spojené štáty v poslednom období výrazne posilnili svoju vojenskú aktivitu v karibskom regióne. V blízkosti venezuelských brehov americká armáda zničila viacero plavidiel, ktoré podľa Washingtonu slúžili na pašovanie drog. Pentagon pritom uviedol, že pri týchto zásahoch zahynulo najmenej 87 ľudí označených za narkoteroristov, pričom k týmto tvrdeniam neboli zverejnené dôkazy.

Napätie zvyšujú aj politické vyjadrenia z Washingtonu. Americký prezident Donald Trump nedávno pripustil, že Spojené štáty by mohli zvážiť aj pozemnú inváziu do Venezuely. Caracas tieto kroky dlhodobo označuje za pokus o zmenu režimu s cieľom získať kontrolu nad rozsiahlymi ropnými zásobami krajiny.

 

Viac o téme: ManéverVenezuelaJetBlueZrážka lietadielAmerická stíhačka
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu