Piatok5. december 2025, meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas

Do Česka pritiekla zo Západu KONTAMINOVANÁ ropa! Problémy hlásili aj talianska Eni a rakúska OMV

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

PRAHA – Česká republika zaznamenala veľký problém. Krajina v súčasnosti odoberá ropu z Ázie , konkrétne z Azerbajdžanu. Jej zloženie nepodliehalo striktným limitom. Spoločnosti na prevoz ropy ale tvrdia, že hmotné rezervy nie sú ohrozené.

Do susednej Českej republiky prúdi čierne zlato ropovodom TAL z Azerbajdžanu. Zistilo sa však, že v celkovom objeme 60-tisíc metrov kubických mala vyšší obsah organického chlóru. Túto znečistenú ropu majú uskladniť v Nelahozevsi. 

Nemá to byť ale čistý odpad. "Postupne budú túto ropu primiešavať do nekontaminovaných dodávok, pokým už obsah chlóru nebude nadlimitný. V takomto prípade sa už bude môcť ďalej spracovať," priblížil pre Euractiv hovorca spoločnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. 

Prevádzka rafinérii ropovodu ani zásobovanie domáceho trhu nebude ohrozená. Vyhlásili to Orlen, Mero aj Správa štátnych hmotných rezerv. 

Prúdenie ropy do ČR 

Do Českej republiky prúdi ropa iba západnou cestou cez taliansky ropovod TAL a neskôr napojený IKL (Ingolstadt – Kralupy nad Vltavou – Litvínov). Ešte na jar tohto roku bol v prevádzke aj ruský ropovod Družba, no v marci sa dodávky úplne zastavili. 

Výskyt chlóru vo vyťaženej rope by sa v praxi nemal objavovať. Rôzne organické chloridy sa používajú pri zvyšovaní ťažby, no pred samotným presunom do ropovodu ich musia zodpovedné strany odstrániť. Pokiaľ k tomu nedôjde, pri vysokých teplotách spôsobujú koróziu a premieňajú sa na jedovatý chlór. Zdroje však uvádzajú, že aj cez ruský ropovod prúdila do Európy občas ropa s vyšším obsahom nebezpečných chloridov. 

OMV a Eni

Podobnú kontamináciu hlásili aj rakúska spoločnosť OMV a talianska spoločnosť Eni. Spoločnosť OMV uviedla, že kontaminácia bola odhalená včas, odhalili to kontroly kvality. Dodala, že sa nedostala do jej rafinérií a nedošlo k žiadnemu narušeniu jej rafinérskych operácií ani dodávok paliva na trh.

Spoločnosť Eni také šťastie nemala. Kontamináciu organickými chloridmi zistila v rope, ktorá už prúdila v jej systémoch. V niektorých dávkach ropy prepravovanej ropovodom Baku – Tbilisi – Ceyhan (BTC) boli zistené organické chloridy, ktoré môžu poškodiť zariadenia ropných rafinérií, uvádza Bloomberg.

Spoločnosť Eni uviedla, že kontaminovanú ropu objavila počas interných testov kvality."Teraz bude ropa, ktorá už prúdi do našich systémov, spracovaná riadne, bez akéhokoľvek rizika pre životné prostredie, zdravie alebo bezpečnosť," povedal hovorca spoločnosti Eni.

Ropovod, ktorý vyváža azerbajdžanskú ropu do Turecka, prečerpáva od začiatku roka približne 575-tisíc barelov ropy denne. Tanker Searanger, ktorý prišiel pre azerbajdžanskú ropu do tureckého prístavu Ceyhan, už pozastavil ďalšiu prepravu. Tieto okolnosti ovplyvnili trhy. Podľa obchodníkov sa tento týždeň predali dve várky azerbajdžanskej ľahkej ropy za najnižšie ceny za štyri roky.

Viac o téme: RopaRopovodPrepravaChlórKontamináciaTalianskoAzerbajdžanČRRakúskoOMVTALOrlen UnipetrolEni
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu