HANNOVER - Za dva týždne zvrátili rast nádoru. Nová experimentálna vakcína proti rakovine ukazuje ohromujúce výsledky. Nemecký tím vedcov pomocou individualizovanej terapie dokázal u laboratórnych myší úplne zastaviť rozvoj rakoviny hrubého čreva – a to len po dvoch dávkach.
Vakcína, ktorá mení pravidlá hry
Nad rakovinou sa znáša nová vlna nádeje. Vedci z Lekárskej univerzity v Hannoveri oznámili prielom v oblasti onkológie: vyvinuli ultrarýchlu a vysoko prispôsobivú vakcínu, ktorá v predklinických testoch dokázala úplne zastaviť rast nádoru.
„Pozorovali sme extrémne silnú imunitnú reakciu,“ uviedli prekvapení autori výskumu Dimitrij Ostroumov a Thomas Wirth. Po dvoch dávkach podaných v týždňovom odstupe sa u myší s rakovinou hrubého čreva spustil doslova útok imunitného systému na nádorové bunky.
Ako to funguje? Imunita dostane presný cieľ
Základom tejto terapie sú dendritické bunky – špeciálne zložky imunitného systému, ktoré vedia identifikovať nádorové bunky a „ukázať“ ich T-lymfocytom. Tie následne spustia koordinovaný útok na nežiaduci cieľ.
Prvá dávka vakcíny obsahuje peptid – malý úsek nádoru – spolu s látkou, ktorá aktivuje imunitu. O týždeň neskôr nasleduje posilňujúca dávka, ktorá navyše obsahuje protilátku výrazne zrýchľujúcu množenie obranných buniek. Výsledok? Rýchla a presná imunitná odpoveď.
Personalizovaná medicína v praxi
Jednou z najsilnejších stránok tejto novej vakcíny je jej flexibilita. Každý liek je totiž vyvíjaný na mieru podľa genetického profilu nádoru konkrétneho pacienta. Ide o revolučný krok smerom k individuálnej onkologickej liečbe, ktorá presne cieli na jedinečné mutácie rakovinových buniek.
Vakcína navyše funguje ako stavebnica – jednotlivé zložky možno meniť a prispôsobiť iným typom rakoviny. Vedci navyše naznačujú, že by tento princíp mohol byť použiteľný aj pri chorobách spôsobených baktériami, vírusmi či parazitmi.
A čo ľudia? Klinické testy ešte len prídu
Zatiaľ čo výsledky na myšiach sú mimoriadne sľubné, vedci upozorňujú, že cesta k reálnemu použitiu u ľudí ešte nie je na konci. Klinické testy sú nevyhnutné na potvrdenie účinnosti a bezpečnosti tejto terapie.
Napriek tomu sa očakávania v onkologickej komunite zvyšujú. Portál Deutsches Gesundheitsportal označil túto metódu za potenciálny prelom v liečbe rakoviny. Rýchla účinnosť, jednoduché podanie a možnosť prispôsobenia na mieru by mohli znamenať novú éru v boji s touto zákernou chorobou.