Štvrtok15. máj 2025, meniny má Žofia, Sofia, zajtra Svetozár

Celý svet sa lúči s pápežom Františkom: V Bazilike sv. Petra pokračuje rozlúčka, tvoria sa dlhé rady

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: TASR/AP/Alessandro Di Meo)

VATIKÁN - Baziliku sv. Petra vo Vatikáne vo štvrtok od 07.00 h opäť otvorili pre veriacich a pútnikov, aby mohli vzdať poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

V stredu, keď otvorenú rakvu s telom vystavili pri hlavnom oltári nad hrobom sv. Petra, nazývanom Oltár konfesie, si pamiatku zosnulého pápeža podľa odhadov v priebehu 8,5 hodiny uctilo približne 20.000 ľudí. Predpokladá sa, že s blížiacim sa sobotňajším pohrebom bude záujem ľudí narastať. V súvislosti s ním Taliansko pripravuje rozsiahlu bezpečnostnú operáciu: k státisícom smútiacich veriacich sa majú pripojiť svetoví lídri vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Úrady očakávajú až 170 zahraničných delegácií.

Celý svet sa lúči
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/AP/Emilio Morenatti)

Na vstup do chrámu sa čakalo aj štyri hodiny

Podľa rozhovorov, ktoré pred bazilikou zozbierala AFP, sa na vstup do chrámu v stredu čakalo aj štyri hodiny. Okolo rakvy s telom pápeža, ktorý má na sebe červený ornát, bielu mitru, čierne topánky a a medzi prstami rúk ruženec, treba prejsť v priebehu niekoľkých sekúnd. Mnohí ľudia napriek tomu stačia urobiť fotografie alebo videá svojimi smartfónmi. Bazilika sv. Petra zostane vo štvrtok pre verejnosť otvorená až do polnoci. V piatok bude prístupná do 19.00 h, pretože následne sa uskutoční obrad zapečatenia rakvy.

V sobotu, po pohrebných obradoch pred Bazilikou sv. Petra, rakvu s telom v súlade s prianím zosnulého pápeža prenesú do pápežovho obľúbeného chrámu v Ríme - Baziliky Santa Maria Maggiore (Bazilika panny Márie Väčšej), kde bude pochovaný v jednoduchom hrobe označenom nápisom Franciscus (František v latinčine).

Sobotňajšou pohrebnou omšou sa v súlade s tradíciou začne deväť dní smútenia za pápežom - novéna (novemdiales). Toto obdobie sa skončí 4. mája, pričom každý deň bude zádušnú omšu slúžiť iný z vybraných kardinálov. Vatikán nateraz neoznámil dátum konkláve, na ktorom kardináli zvolia Františkovho nástupcu. Kardináli, ktorí už sú v Ríme, sa na svojom ďalšom stretnutí zídu vo štvrtok o 09:00 h.

Pápež František zomrel bez bolestí, v posledných chvíľach netrpel

Pápež František zomrel bez bolestí a v posledných okamihoch života netrpel. Nezomrel na problémy s dýchaním, uviedol v rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denníka Il Messaggero jeho ošetrujúci lekár Sergio Alfieri. Ako pripomenula agentúra APA, Alfieri liečil pápeža počas jeho nedávneho pobytu na rímskej klinike Agostina Gemelliho. V rozhovore pre tento taliansky denník Alfieri opísal, ako ho skoro ráno na Veľkonočný pondelok kontaktoval pápežov ošetrovateľ Massimiliano Strappetti s tým, že sa pápež necíti dobre.

Lekár dorazil do Domu sv. Marty, kde pápež býval počas celého svojho pontifikátu, ráno približne o 06:20 h - 06:30 h. František už v tom čase nebol pri vedomí, bol v kóme a mal otvorené oči. Lekár mu stetoskopom vyšetril pľúca, ktoré „boli čisté“. Pápež nemal dýchavičnosť, nejavil žiadne príznaky, ktoré by mohli viesť k takej respiračnej kríze, akú mal počas nedávneho pobytu v nemocnici, doplnil Alfieri.

Zomrel vo svojom byte

Rádiologické nálezy z osudného dňa podľa Alfieriho nie sú k dispozícii, keďže pápež zomrel vo svojom byte a nie v nemocnici. „Ale či už šlo o krvácanie do mozgu alebo mozgovú príhodu, určite nezomrel na problémy s dýchaním,“ potvrdil Alfieri s tým, že pápež nemal pred skonom žiadne bolesti a netrpel. Vatikán neskôr oficiálne oznámil, že príčinou úmrtia 88-ročného Františka bola mozgová mŕtvica a nezvratný kardiovaskulárny kolaps. Podľa Alfieriho akékoľvek iné dohady o príčinách pápežovej smrti „nestoja za úvahu.“

Sergio Alfieri liečil pápeža Františka nielen počas jeho nedávnej hospitalizácie, ale v rokoch 2021 a 2023 ho aj operoval. Alfieri bol študentom Giovanniho Battistu Doglietta, ktorý bol členom tímu Francesca Crucittiho, chirurga známeho v súvislosti s lekárskou starostlivosťou o pápeža Jána Pavla II.

Dosiaľ mu vzdalo poctu takmer 50-tisíc ľudí

Takmer 50.000 ľudí vzdalo v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov. Oznámil to vo štvrtok Vatikán podľa správ agentúr AFP a ANSA. Otvorenú rakvu s telom vystavili pri hlavnom oltári nad hrobom sv. Petra, nazývanom Oltár konfesie v stredu o 11.00 h. Do štvrtka 8.30 h si pamiatku zosnulého pápeža uctilo približne 48.600 ľudí. Mnohí veriaci a pútnici čakali v rade pred chrámom aj niekoľko hodín. ANSA tvrdí, že baziliku mali v stredu zatvoriť o polnoci, avšak pre množstvo veriacich a pútnikov, ktorí chceli vzdať hold pápežovi, ju Vatikán nechal otvorenú až do štvrtka do 5.30 h ráno.

Opäť ju otvorili o 7.00 h. Medzi polnocou a pol šiestou ráno navštívilo Baziliku sv. Petra približne 13.000 ľudí. Františkovi v stredu vzdala úctu aj talianska premiérka Giorgia Meloniová. Okolo rakvy s telom pápeža, ktorý má na sebe červený ornát, bielu mitru, čierne topánky a a medzi prstami rúk ruženec, treba prejsť v priebehu niekoľkých sekúnd. Bazilika zostane vo štvrtok otvorená pre verejnosť až do polnoci a v piatok do 19.00 h. Následne sa uskutoční zapečatenie rakvy.

Viac o téme: PápežLúčenieVatikánPápež František
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu