Sobota6. december 2025, meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz

Dodik sa vyhne väzeniu? Jednotky ministerstva vnútra zabránili jeho zatknutiu

Líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik.
Líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik. (Zdroj: X)

SARAJEVO - Bosnianska štátna polícia SIPA sa v stredu pokúsila zatknúť lídra bosnianskych Srbov a prezidenta Republiky srbskej (RS) Milorada Dodika, na ktorého bol v marci vydaný zatykač. Políciu však zastavili jednotky ministerstva vnútra RS a zatknutiu zabránili, píše agentúra Reuters a AFP.

Dodik bol vo februári odsúdený na rok väzenia a šesťročný zákaz politickej činnosti za nerešpektovanie rozhodnutí vysokého predstaviteľa OSN pre Bosnu a Hercegovinu (BaH) Christiana Schmidta. Ten dohliada na dodržiavanie Daytonskej mierovej dohody, ktorá v 90. rokoch ukončila vojnu v Bosne.

Domáci zatykač

Na Dodika vydala bosnianska justícia 18. marca domáci zatykač. Napriek tomu Dodik pokračoval vo svojich aktivitách a cestoval po regióne aj do zahraničia. V stredu prišiel do mesta Východné Sarajevo, kde ho našla bosnianska štátna polícia.

„Príslušníci SIPA sa dnes (v stredu pozn. TASR) pokúsili splniť príkaz súdu a zatknúť prezidenta RS Milorada Dodika vo Východnom Sarajeve... Hovorili s jednotkami polície RS, ktoré ich varovali, že použijú silu, a tak im zabránili vo vykonaní príkazu,“ uviedla pre Reuters hovorkyňa bosnianskeho policajného zboru Jelena Miovčičová.

Dodik krátko po incidente usporiadal tlačovú konferenciu a obvinil SIPA z porušenia zákona. „Nemám v úmysle opustiť túto budovu pod tlakom... Tí zo SIPA sa snažia ukázať, že niečo dokážu. Myslím si, že ukážu, že nedokážu nič,“ vyhlásil.

Viac o téme: Milorad DodikPolíciu
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu