Utorok, 13. apríl 2021. Meniny má Aleš, zajtra Justína.

Estónsko ponúklo Gruzínsku pomoc v kybervojne proti Rusku

11.08.2008 17:45

TALLINN - Estónsko, ktoré sa v roku 2007 stalo obeťou "kybervojny", posiela expertov do Gruzínska, aby mu pomohli pri podobných kyberútokoch.


Gruzínsko má problémy s internetom od vyhrotenia sporu s Ruskom o Južné Osetsko. V krajine padlo po nájazde hackerov už viacero internetových stránok. Po kyberútokoch v Estónsku zatkli niekoľko rusky hovoriacich občanov, no odborníci tvrdia, že hlavná časť útokov išla priamo z Ruska, mimo dosahu estónskych orgánov.

"Sme v neustálom kontakte s Gruzínskom a riešime ich problémy s informačnými technológiami. Estonskí experti pôjdu do Tbilisi, aby situáciu zmapovali priamo na mieste," povedala spravodajskej agentúre AFP Katrin Pargmaeová z Estónskeho reakčného tímu pre počítačovú pohotovosť.

Estónska vláda sa o svoje skúsenosti s bojom proti hackerom delí aj s ostatnými krajinami, napríklad s Litvou, ktorá v júni čelila podobným problémom. "Experti na informačné technológie pracujúci pre štát intenzívne spolupracujú. Toto je jediná cesta, ako sa postaviť kyberútokom," povedala Pargmaeová. V Tallinne si svoje centrum na obranu proti kyberútokom otvorila aj Severoatlantická aliancia.

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: bleskovky

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články