Sobota20. júl 2024, meniny má Eliáš, Iľja, Eliána, zajtra Daniel

Rekordné prívalové dažde v Južnej Kórei: Štyria mŕtvi a tisíce evakuovaných

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

SOUL - Viaceré oblasti v Južnej Kórei zasiahli v utorok rekordné prívalové dažde. Ministerstvo vnútra uviedlo, že o život prišli štyria ľudia. Viac ako 3500 ľudí muselo opustiť svoje domovy a v približne 50 oblastiach krajiny hrozia zosuvy pôdy. Informuje agentúra Reuters, AFP a stanica CNA.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že traja ľudia zahynuli v dôsledku povodní a jeden muž pri zosuve pôdy. Oznámilo tiež, že počasie spôsobilo veľké škody na budovách a infraštruktúre, neposkytlo však predbežný odhad ich celkovej výšky. Podľa juhokórejského meteorologického úradu zasiahli niektoré oblasti krajiny rekordné dažde, ktoré sa vyskytujú raz za 200 rokov. V meste Kunsan na západe krajiny dopadlo za hodinu viac ako 130 milimetrov zrážok, čo je o desať percent viac ako priemerný úhrn v meste za celý rok.

V mnohých oblastiach v centrálnej Kórei zaznamenali viac ako 200 milimetrov zrážok za deň. V dôsledku prívalových dažďov národná železničná spoločnosť odstavila niekoľko vlakov na šiestich trasách v strednej časti krajiny. Vysokorýchlostné železnice v niektorých oblastiach museli premávať zníženou rýchlosťou. Kóreu v júli každoročne postihujú dažde, keďže v tom čase vrcholí monzúnové obdobie. Krajina je zvyčajne na výkyvy počasia dobre pripravená, avšak v posledných rokoch sú čoraz extrémnejšie. Prezident Jun Sok-jol uviedol, že takéto extrémy je možné očakávať aj v budúcnosti, keďže ich spôsobuje klimatická zmena. Rekordné dažde a záplavy Kóreu postihli aj pred dvoma rokmi. Vyžiadali si celkovo 11 obetí.

Viac o téme: ObeteJužná KoreaPrívalové daždeDažď
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu